Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Färgelanda förra veckan

Färgelanda kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 23 anmälningar om misstänkta brott i Färgelanda kommun den senaste veckan.

Under vecka 42 registrerade polisen 23 misstänkta brott i Färgelanda kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Färgelanda kommun under vecka 42
Brottskod (grupperad)Antal
Inbrottsstöld7
Stöld utan inbrott4
Rattfylleri2
Djurplågeri2
Misshandel1
Övriga 1
Kortbedrägeri1
Psykiskt våld1
Trafikbrott1
Cykelstöld1
Skadegörelse1
Förfalskningsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 42, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 13 av 23 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare två övriga ärenden i Färgelanda kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Färgelanda kommun under vecka 42
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan1
Viltolycka1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 12 oktober och 18 oktober för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Inbrottsstöld i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 60 ärenden om misstänkta brott i Färgelanda kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 21 september och 18 oktober i Färgelanda kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Inbrottsstöld12
Stöld utan inbrott8
Rattfylleri4
Trafikbrott4
Skadegörelse4
Övriga 3
Cykelstöld3
Djurplågeri2
Kortbedrägeri2
Våld mot tjänsteman2
Miljöbrott2
Övriga bedrägeribrott2
Bidragsbrott2
Bedrägeri genom social manipulation2
Ofredande2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.