Förseningsdrabbad tågvecka i Ystad

Ystads kommunJärnväg
Tåg vid perrong på Ystads station
Leo Wallentin, Newsworthy

Ovanligt många tåg var sena när de passerade Köpingebro, Svarte eller Ystad förra veckan – totalt 22 procent.

22 procent av tågen var sena när de passerade stationerna Köpingebro, Svarte eller Ystad under vecka 42. Det är fler än vanligt. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra åtta procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit tio procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 12 okt.22 %3 min 55 sek
tisdag 13 okt.16 %3 min 20 sek
onsdag 14 okt.35 %5 min 57 sek
torsdag 15 okt.38 %6 min 16 sek
fredag 16 okt.19 %3 min 51 sek
lördag 17 okt.8 %2 min 31 sek
söndag 18 okt.12 %3 min 2 sek

Dagen med flest sena tåg var torsdagen den 15 oktober, med 38 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 1709 mellan Helsingborg C och Simrishamn, som var 43 minuter sent när det ankom till Svarte, Ystad och Köpingebro den 15 oktober. Det senaste tågmeddelandet var ”Kort tåg”.

Sena tåg per rutt under vecka 42
RuttAndel senaSnittförsening
Helsingborg C–Ystad (Pågatågen)26 %4 min 46 sek
Helsingborg C–Simrishamn (Pågatågen)25 %4 min 52 sek
Ramlösa–Ystad (Pågatågen)25 %3 min 58 sek
Ramlösa–Simrishamn (Pågatågen)20 %3 min 53 sek
Kävlinge–Ystad (Pågatågen)14 %2 min 53 sek
Simrishamn–Ystad (Pågatågen)11 %3 min 9 sek
Malmö C–Ystad (Pågatågen Exp)10 %1 min 12 sek
Malmö C–Simrishamn (Pågatågen)9 %1 min 24 sek

Störst andel förseningar (bland de rutter som hade minst 10 avgångar under veckan) hade Pågatågen mellan Helsingborg C och Ystad, 26 procent.

Sena tåg per station under vecka 42
StationAndel senaSnittförsening
Svarte24 %4 min 43 sek
Köpingebro21 %4 min 7 sek
Ystad18 %3 min 56 sek

Köpingebro, Svarte och Ystad hör till de stationer i landet som oftast har relativt få och små förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 8 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 1 minut och 45 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.