Det finns 892 annonser ute om lediga jobb i Värmlands län just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det 892 annonser ute om lediga jobb i Värmland, motsvarande knappt 1 800 tjänster. För en månad sedan fanns det 806 jobbannonser i kommunen, alltså 86 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 1 400 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 180 | (+21) | 31 | (±0) |
| Städare | 146 | (+5) | 22 | (+2) |
| Ingenjörer och tekniker inom maskinteknik | 117 | (+81) | 30 | (−6) |
| Personliga assistenter | 88 | (+6) | 65 | (+8) |
| Civilingenjörsyrken inom maskinteknik | 74 | (+62) | 11 | (+4) |
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 41 | (+32) | 12 | (+3) |
| Telefonförsäljare m.fl. | 37 | (+2) | 10 | (+5) |
| Övriga civilingenjörsyrken | 35 | (+33) | 5 | (+3) |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 34 | (+28) | 5 | (−1) |
| Civilingenjörsyrken inom logistik och produktionsplanering | 32 | (+30) | 3 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Värmlands län angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Värmlands län var förra månaden 5,3 procent, vilket är 0,5 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Värmland här.