Det finns 26 annonser ute om lediga jobb i Eda kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det 26 annonser ute om lediga jobb i Eda, motsvarande drygt 50 tjänster. För en månad sedan fanns det 39 jobbannonser i kommunen, alltså 13 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 80 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Vårdbiträden | 15 | (±0) | 1 | (±0) |
| Grundskollärare | 6 | (−1) | 2 | (−1) |
| Personliga assistenter | 6 | (−3) | 2 | (−2) |
| Förskollärare | 5 | (±0) | 1 | (±0) |
| Kockar och kallskänkor | 3 | (±0) | 2 | (±0) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 3 | (−3) | 2 | (−2) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 3 | (−2) | 3 | (−1) |
| Speciallärare och specialpedagoger m.fl. | 2 | (±0) | 2 | (±0) |
| Butikssäljare, dagligvaror | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
| Restaurang- och kökschefer | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Eda kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Eda kommun var förra månaden 4,8 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Eda här.