Det finns tolv annonser ute om lediga jobb i Ragunda kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det tolv annonser ute om lediga jobb i Ragunda, motsvarande knappt 30 tjänster. Det är lika många annonser som för en månad sedan. Förra månadens annonser motsvarade 14 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 17 | (+17) | 3 | (+3) |
| Gymnasielärare | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
| Löne- och personaladministratörer | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Personliga assistenter | 2 | (−1) | 1 | (−1) |
| Chefer inom hälso- och sjukvård | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Chefer inom socialt och kurativt arbete | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Chefer inom äldreomsorg | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Tandläkare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Ragunda kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Ragunda kommun var förra månaden 5,1 procent, vilket är 0,4 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Ragunda här.