Det finns åtta annonser ute om lediga jobb i Åsele kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det åtta annonser ute om lediga jobb i Åsele, motsvarande tolv tjänster. Det är lika många annonser som för en månad sedan. Förra månadens annonser motsvarade elva tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 4 | (±0) | 1 | (±0) |
| Präster | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Betongarbetare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Bibliotekarier och arkivarier | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Ekonomiassistenter m.fl. | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Personliga assistenter | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Trädgårdsodlare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Åsele kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Åsele kommun var förra månaden 3,6 procent, vilket är 1,3 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Åsele här.