Det finns 25 annonser ute om lediga jobb i Svenljunga kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det 25 annonser ute om lediga jobb i Svenljunga, motsvarande knappt 30 tjänster. För en månad sedan fanns det 21 jobbannonser i kommunen, alltså fyra färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 20 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Personliga assistenter | 4 | (+3) | 3 | (+2) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 2 | (−2) | 2 | (−2) |
| Maskinoperatörer, plastindustri | 2 | (+1) | 1 | (±0) |
| Djursjukskötare m.fl. | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Buss- och spårvagnsförare | 1 | (−1) | 1 | (−1) |
| Apotekare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Förare av jordbruks- och skogsmaskiner | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Fysioterapeuter och sjukgymnaster | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Gymnasielärare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Inköpare och upphandlare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Svenljunga kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Svenljunga kommun var förra månaden 5,5 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Svenljunga här.