Det finns 81 annonser ute om lediga jobb i Vänersborgs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 oktober låg det 81 annonser ute om lediga jobb i Vänersborg, motsvarande drygt 100 tjänster. För en månad sedan fanns det 106 jobbannonser i kommunen, alltså 25 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 100 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Lager- och terminalpersonal | 20 | (−11) | 2 | (−2) |
| Personliga assistenter | 9 | (−3) | 7 | (−2) |
| Företagssäljare | 5 | (+4) | 3 | (+2) |
| Arbetsterapeuter | 4 | (±0) | 4 | (±0) |
| Övriga kontorsassistenter och sekreterare | 4 | (+4) | 3 | (+3) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 3 | (±0) | 3 | (±0) |
| Fysioterapeuter och sjukgymnaster | 3 | (−1) | 3 | (−1) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 3 | (−1) | 2 | (−1) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 3 | (−2) | 3 | (−2) |
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 3 | (±0) | 3 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 oktober och 17 september av utannonserade jobb där Vänersborgs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Vänersborgs kommun var förra månaden 7 procent, vilket är 0,1 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Vänersborg här.