Fler varsel i Sverige – så är läget i Skåne

Skåne länVarsel
Flaggor utanför arbetsförmedlingens kontor

Fler varslades i Sverige under september än motsvarande månad i fjol. I Skåne berördes 436 personer.

436 personer varslades om uppsägning i Skåne under september 2026. Det är 201 fler än i augusti. För ett år sedan var antalet varsel 432 i länet. Sett över de tre senaste månaderna har totalt 852 varsel rapporterats i Skåne, vilket är 399 färre än motsvarande period 2025. I början av pandemin, i mars 2020, varslades som mest 2 418 personer under en månad i Skåne.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Flest varsel i Stockholms län

I hela riket varslades 5 487 personer under september 2026, vilket är omkring 2 600 fler än i augusti och mer än 400 fler än i september 2025. Under de tre senaste månaderna har totalt omkring 11 400 varslats om uppsägning i Sverige. Det är knappt 500 färre än motsvarande period i fjol.

Skåne är det län där tredje flest varsel rapporterats under månaden. Det ska sägas att länstillhörigheten bygger på organisationsnumret hos arbetsgivaren, vilket gör att varsel registreras i det län där huvudkontoret är beläget – inte nödvändigtvis där de som berörs av varslet finns. Och många huvudkontor finns just i Stockholm, även om varslen egentligen kan beröra andra län.

Varsel per län under september 2026
LänVarsel september 2026Per 10 000 invånare*Varsel juli 2026 - september 2026Varsel juli 2025 - september 2025
Stockholm3 186176 4055 620
Östergötland2969358221
Västernorrland123715842
Norrbotten1187150159
Värmland1306251118
Västra Götaland72361 8941 697
Skåne43648521 251
Kronoberg60488140
Dalarna8049591
Gävleborg643122402
Västmanland583139481
Jämtland2435451
Kalmar332109163
Uppsala56278271
Örebro402115288
Västerbotten221155134
Halland26140122
Södermanland7032224
Jönköping50135240
Blekinge006015
Gotland000108
*Här baserat på befolkningen 15-74 år.
Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Rapporteringen av länstillhörighet har förändrats och historiska siffror är inte helt jämförbara på länsnivå, men i hela landet finns några tydliga toppar under de tre senaste decennierna: Krisen i början av 1990-talet, finanskrisen i slutet av 00-talet och nu senast corona-våren 2020. I Skåne lades – i absoluta tal – flest varsel i juni 1992, omkring 2 800, jämfört med omkring 2 300 i november 2008 och omkring 2 400 i mars 2020.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.