Högsta antalet varslade sedan mars 2024 i Östergötland

Östergötlands länVarsel
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

296 personer varslades i Östergötlands län i september. Det är den högsta siffran sedan mars 2024.

296 personer varslades om uppsägning i Östergötland under september 2026. Det är 250 fler än i augusti och den högsta siffran sedan mars 2024. Däremot är det fortfarande betydligt färre än i början av pandemin, i april 2020, då 1 333 personer varslades i Östergötland. Sett över de tre senaste månaderna har totalt 358 varsel rapporterats i Östergötland, vilket är 137 fler än motsvarande period 2025.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Flest varsel i Stockholms län

I hela riket varslades 5 487 personer under september 2026, vilket är omkring 2 600 fler än i augusti och mer än 400 fler än i september 2025. Under de tre senaste månaderna har totalt omkring 11 400 varslats om uppsägning i Sverige. Det är knappt 500 fler än motsvarande period i fjol.

Med hänsyn tagen till befolkningen är Östergötland det län som hade näst flest varsel i landet under september. Flest – både per invånare och i absoluta tal – hade Stockholms län där 3 186 personer berördes. Det ska sägas att länstillhörigheten bygger på organisationsnumret hos arbetsgivaren, vilket gör att varsel registreras i det län där huvudkontoret är beläget – inte nödvändigtvis där de som berörs av varslet finns. Och många huvudkontor finns just i Stockholm, även om varslen egentligen kan beröra andra län.

Varsel per län under september 2026
LänVarsel september 2026Per 10 000 invånare*Varsel juli 2026 - september 2026Varsel juli 2025 - september 2025
Stockholm3 186176 4055 620
Östergötland2969358221
Västernorrland123715842
Norrbotten1187150159
Värmland1306251118
Västra Götaland72361 8941 697
Skåne43648521 251
Kronoberg60488140
Dalarna8049591
Gävleborg643122402
Västmanland583139481
Jämtland2435451
Kalmar332109163
Uppsala56278271
Örebro402115288
Västerbotten221155134
Halland26140122
Södermanland7032224
Jönköping50135240
Blekinge006015
Gotland000108
*Här baserat på befolkningen 15-74 år.
Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Rapporteringen av länstillhörighet har förändrats och historiska siffror är inte helt jämförbara på länsnivå, men i hela landet finns några tydliga toppar under de tre senaste decennierna: Krisen i början av 1990-talet, finanskrisen i slutet av 00-talet och nu senast corona-våren 2020. I Östergötland lades – i absoluta tal – flest varsel i mars 1992, omkring 1 700, jämfört med knappt 1 100 i april 2009 och drygt 1 300 i april 2020.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.