Nio av tio kommuner i Västmanlands län såg en minskande arbetslöshet i september. Norberg var en av de kommuner i länet där nedgången var störst.
Under september månad rapporterade Norbergs kommun en total arbetslöshet på 6,2 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−1,4 procentenheter). Även i Västmanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 149 av 2 403 invånare i åldern 16 till 661 år i Norbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (32 färre än i september i fjol).
Det är 15:e månaden i följd som arbetslösheten i Norberg är lägre än den var under samma tidpunkt året innan. Sedan juni 2025 har arbetslösheten gått ner från 7,3 till 6,2 procent.

Norberg är inte den enda kommunen i Västmanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i nio av tio kommuner. Störst är minskningen i just Norberg. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Norberg hade redan tidigare lägre arbetslöshet än snittet i hela Västmanlands län och nu växer klyftan (6,2 procent i kommunen, jämfört med 7,7 procent i hela länet). Sala har den lägsta arbetslösheten i länet (5,9 procent), medan Fagersta har den högsta (9,2 procent).
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i september jämfört med året innan (−0,5 procentenheter) och ligger nu på 6,4 procent. 245 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (12,5 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (1,9 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 15,4 procent i Norberg under september månad, motsvarande 50 av 325 personer. Det är 1,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−5 om man räknar personer). Den senaste månadens nedgång innebär ett trendbrott. Under de ett föregående månaderna hade arbetslösheten bland utlandsfödda varit högre än motsvarande tidpunkt året innan.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,2 procentenheter i Norberg.

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Norberg om man jämför med andra kommuner i Västmanland. Skinnskatteberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Sala har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,5 procentenheter). I september var 8,6 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 18 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med sex personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Norberg lägre än i Västmanland som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 1,8 procentenheter.

Tabeller
| Norberg | Västmanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 6,2 % | −1,4 % ▼ | 7,7 % | −0,9 % ▼ | 6,4 % | −0,5 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 15,4 % | −1,2 % ▼ | 15,9 % | −2,2 % ▼ | 13,2 % | −1,6 % ▼ |
| Bland ungdomar | 8,6 % | −2,5 % ▼ | 10,4 % | −1,3 % ▼ | 7,7 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 6,5 % | −0,6 % ▼ |
| Fagersta | 9,2 % | −0,1 % ▼ |
| Hallstahammar | 6,5 % | −1,0 % ▼ |
| Kungsör | 8,3 % | −0,2 % ▼ |
| Köping | 8,2 % | −0,9 % ▼ |
| Norberg | 6,2 % | −1,4 % ▼ |
| Sala | 5,9 % | −0,8 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 6,3 % | −1,2 % ▼ |
| Surahammar | 6,8 % | +0,3 % ▲ |
| Västerås | 8,1 % | −1,0 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 14,3 % | −1,4 % ▼ |
| Fagersta | 19,7 % | −1,7 % ▼ |
| Hallstahammar | 13,5 % | −2,0 % ▼ |
| Kungsör | 20,4 % | −1,5 % ▼ |
| Köping | 15,9 % | −3,0 % ▼ |
| Norberg | 15,4 % | −1,2 % ▼ |
| Sala | 14,8 % | −2,0 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 8,9 % | −2,9 % ▼ |
| Surahammar | 13,4 % | +0,3 % ▲ |
| Västerås | 15,9 % | −2,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i september | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Arboga | 9,2 % | +0,7 % ▲ |
| Fagersta | 10,5 % | −0,3 % ▼ |
| Hallstahammar | 12,9 % | −0,9 % ▼ |
| Kungsör | 13,3 % | −0,7 % ▼ |
| Köping | 11,0 % | −4,4 % ▼ |
| Norberg | 8,6 % | −2,5 % ▼ |
| Sala | 9,5 % | −1,0 % ▼ |
| Skinnskatteberg | 10,3 % | −4,7 % ▼ |
| Surahammar | 10,5 % | −0,7 % ▼ |
| Västerås | 10,3 % | −1,0 % ▼ |
