Ökat tryck på bostadsmarknaden i Olofström

Olofströms kommunBostadsmarknad

Antalet visningar av bostäder ökade i Olofströms kommun under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.

Under det tredje kvartalet gick 196 personer fördelat på 41 bostadsvisningar i Olofströms kommun, att jämföra med 105 personer på 38 bostadsvisningar under samma period året innan.

Det motsvarar 4,8 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,8. Antalet besökare per visning har ökat med 73 procent.

Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Olofström med åtta procent.

Områden med bostadsvisningar i Olofströmstrakten under kvartal 3
OmrådeBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretAntal visningarAntal besökare
Jämshög3,63,8725
Kyrkhult2,02,036

I Blekinge län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 279 till 2 417 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,9 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.

Området Mörrum i Karlshamns kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 7,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).

Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige

Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.

Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.

Topp 10 områden med besökare per visning i Blekinge under kvartal 3
RankOmrådeKommunBesökare per visning kvartal 3Besökare per visning kvartal 3 förra åretVisningar i årBesökare i år
1MörrumKarlshamn7,67,618136
2AsarumKarlshamn6,15,920121
3Karlskrona CentrumKarlskrona3,23,482260
4TrossöKarlskrona3,13,581254
5RonnebyRonneby3,02,745133
6LångöKarlskrona2,92,61852
7KallingeRonneby2,93,61543
8GalgamarkenKarlskrona2,51,976193
9PantarholmenKarlskrona1,81,73258
10Karlshamn CentrumKarlshamn1,73,13052
Bostadsvisningar i Blekinge, kommun för kommun
KommunBesökare per visningBesökareVisningar
Sölvesborg5,228655
Olofström4,819641
Karlshamn4,2635152
Karlskrona3,5962274
Ronneby3,533897

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.