Antalet visningar av bostäder ökade i Kronobergs län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 1 362 personer fördelat på 488 bostadsvisningar i Kronobergs län, att jämföra med 884 personer på 364 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 2,8 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,4. Antalet besökare per visning har ökat med 15 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Kronoberg med 34 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Kronobergs län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Biskopshagen i Växjö kommun ut med störst besöksintresse. Fem visningar lockade 28 besökare under kvartalet, motsvarande 5,6 besökare per visning.
| Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|---|
| Kampen | Växjö | 6,3 | 2,0 | 3 | 19 |
| Konga | Tingsryd | 6,0 | 1,0 | 1 | 6 |
| Biskopshagen | Växjö | 5,6 | 2,0 | 5 | 28 |
| Danneborg | Växjö | 4,6 | 3,0 | 5 | 23 |
| Öjaby | Växjö | 4,5 | 3,2 | 17 | 76 |
| Hallaryd | Älmhult | 3,8 | – | 5 | 19 |
| Moheda | Alvesta | 3,7 | 1,5 | 3 | 11 |
| Blädinge | Alvesta | 3,5 | 2,4 | 2 | 7 |
| Hov | Växjö | 3,5 | 2,6 | 32 | 112 |
| Skogslyckan | Växjö | 3,5 | 3,6 | 19 | 66 |
| Högstorp | Växjö | 3,4 | 4,0 | 14 | 48 |
| Strömsnäsbruk | Markaryd | 3,0 | 1,0 | 3 | 9 |
| Urshult | Tingsryd | 3,0 | 5,0 | 2 | 6 |
| Hjortsberga | Alvesta | 2,8 | – | 4 | 11 |
| Hovshaga | Växjö | 2,8 | 2,7 | 48 | 132 |
| Sandsbro | Växjö | 2,7 | 1,6 | 3 | 8 |
| Teleborg | Växjö | 2,7 | 2,5 | 32 | 85 |
| Bolmen | Ljungby | 2,5 | – | 11 | 27 |
| Östra Lugnet | Växjö | 2,4 | 2,0 | 11 | 26 |
| Gamla Norr | Växjö | 2,3 | 5,3 | 4 | 9 |
| Replösa | Ljungby | 2,2 | 3,0 | 6 | 13 |
| Braås | Växjö | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Stensberg | Ljungby | 2,0 | 2,0 | 2 | 4 |
| Tävelsås | Växjö | 2,0 | 4,0 | 2 | 4 |
| Växjö Centrum | Växjö | 1,7 | 1,5 | 33 | 56 |
| Ryssby | Ljungby | 1,7 | 7,0 | 3 | 5 |
| Räppe | Växjö | 1,7 | – | 3 | 5 |
| Hovmantorp | Lessebo | 1,5 | 1,0 | 11 | 17 |
| Fridafors | Tingsryd | 1,5 | – | 2 | 3 |
| Kånna | Ljungby | 1,5 | 2,0 | 4 | 6 |
| Virestad | Älmhult | 1,5 | – | 2 | 3 |
| Lagan | Ljungby | 1,3 | 2,3 | 6 | 8 |
| Vikaholm | Växjö | 1,2 | 1,9 | 5 | 6 |
| Agunnaryd | Ljungby | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Ingelstad | Växjö | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Lenhovda | Uppvidinge | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Rottne | Växjö | 1,0 | – | 3 | 3 |
| Rävemåla | Tingsryd | 1,0 | 3,0 | 1 | 1 |
| Traryd | Markaryd | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Åryd | Växjö | 1,0 | – | 1 | 1 |
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Utvecklingen i Kronobergs län liknar den i Sverige som helhet.
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Öjaby | Växjö | 4,5 | 3,2 | 17 | 76 |
| 2 | Hov | Växjö | 3,5 | 2,6 | 32 | 112 |
| 3 | Skogslyckan | Växjö | 3,5 | 3,6 | 19 | 66 |
| 4 | Högstorp | Växjö | 3,4 | 4,0 | 14 | 48 |
| 5 | Hovshaga | Växjö | 2,8 | 2,7 | 48 | 132 |
| 6 | Teleborg | Växjö | 2,7 | 2,5 | 32 | 85 |
| 7 | Bolmen | Ljungby | 2,5 | – | 11 | 27 |
| 8 | Östra Lugnet | Växjö | 2,4 | 2,0 | 11 | 26 |
| 9 | Växjö Centrum | Växjö | 1,7 | 1,5 | 33 | 56 |
| 10 | Hovmantorp | Lessebo | 1,5 | 1,0 | 11 | 17 |


