Antalet visningar av bostäder ökade i Ronneby kommun under det tredje kvartalet. Antalet besökare per visning var däremot oförändrat.
Under det tredje kvartalet gick 338 personer fördelat på 97 bostadsvisningar i Ronneby kommun, att jämföra med 252 personer på 78 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 3,5 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Ronneby med 24 procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Ronnebytrakten. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Eringsboda ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 36 besökare under kvartalet, motsvarande 4,5 besökare per visning.
| Område | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|
| Gamla Hulta | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Bräkne Hoby | 4,5 | 5,3 | 4 | 18 |
| Eringsboda | 4,5 | – | 8 | 36 |
| Sörby | 4,0 | 1,0 | 2 | 8 |
| Rydénskan | 3,8 | 2,8 | 4 | 15 |
| Eringsboda Tätort | 3,2 | – | 6 | 19 |
| Ronneby | 3,0 | 2,7 | 45 | 133 |
| Kallinge | 2,9 | 3,6 | 15 | 43 |
| Aspan | 2,0 | 1,0 | 1 | 2 |
| Johannishus | 2,0 | 4,0 | 1 | 2 |
| Ekenäs | 1,7 | 2,2 | 3 | 5 |
I Blekinge län ökade antalet besökare på bostadsvisningar från 2 279 till 2 417 när vi jämför det tredje kvartalet med samma period året innan. Det motsvarar 3,9 besökare per visning, vilket är ungefär lika många som under samma period året innan.
Området Mörrum i Karlshamns kommun stack ut med högt besökartryck. Här hade visningarna i snitt 7,6 besökare under det tredje kvartalet. Det är flest i länet (om man bortser från områden med enstaka visningar).
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mörrum | Karlshamn | 7,6 | 7,6 | 18 | 136 |
| 2 | Asarum | Karlshamn | 6,1 | 5,9 | 20 | 121 |
| 3 | Karlskrona Centrum | Karlskrona | 3,2 | 3,4 | 82 | 260 |
| 4 | Trossö | Karlskrona | 3,1 | 3,5 | 81 | 254 |
| 5 | Ronneby | Ronneby | 3,0 | 2,7 | 45 | 133 |
| 6 | Långö | Karlskrona | 2,9 | 2,6 | 18 | 52 |
| 7 | Kallinge | Ronneby | 2,9 | 3,6 | 15 | 43 |
| 8 | Galgamarken | Karlskrona | 2,5 | 1,9 | 76 | 193 |
| 9 | Pantarholmen | Karlskrona | 1,8 | 1,7 | 32 | 58 |
| 10 | Karlshamn Centrum | Karlshamn | 1,7 | 3,1 | 30 | 52 |
| Kommun | Besökare per visning | Besökare | Visningar |
|---|---|---|---|
| Sölvesborg | 5,2 | 286 | 55 |
| Olofström | 4,8 | 196 | 41 |
| Karlshamn | 4,2 | 635 | 152 |
| Karlskrona | 3,5 | 962 | 274 |
| Ronneby | 3,5 | 338 | 97 |


