Antalet visningar av bostäder ökade i Norrbottens län under det tredje kvartalet. Dessutom har det kommit fler intressenter till varje visning.
Under det tredje kvartalet gick 1 097 personer fördelat på 285 bostadsvisningar i Norrbottens län, att jämföra med 745 personer på 258 bostadsvisningar under samma period året innan.
Det motsvarar 3,8 besökare per visning. Under samma period förra året var den siffran 2,9. Antalet besökare per visning har ökat med 33 procent.
Antalet bostadsvisningar har under samma period ökat i Norrbotten med tio procent.

Utvecklingen av besök varierar mellan olika områden i Norrbottens län. Bland områdena som hade mer än enstaka visningar stack Knöppelåsen i Luleå kommun ut med störst besöksintresse. Åtta visningar lockade 72 besökare under kvartalet, motsvarande 9 besökare per visning.
| Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Antal visningar | Antal besökare |
|---|---|---|---|---|---|
| Klintbacken | Luleå | 26,0 | – | 1 | 26 |
| Bredviken | Luleå | 19,7 | – | 3 | 59 |
| Kallkällan | Luleå | 11,8 | 1,5 | 4 | 47 |
| Bergviken | Luleå | 11,3 | 2,0 | 3 | 34 |
| Södra Sunderbyn | Luleå | 9,3 | 3,3 | 4 | 37 |
| Bensbyn | Luleå | 9,0 | – | 2 | 18 |
| Ersnäs | Luleå | 9,0 | 1,0 | 2 | 18 |
| Knöppelåsen | Luleå | 9,0 | – | 8 | 72 |
| Kallax | Luleå | 8,0 | – | 1 | 8 |
| Lövskatan | Luleå | 8,0 | 1,0 | 2 | 16 |
| Svartöstaden | Luleå | 7,5 | 1,3 | 8 | 60 |
| Bergnäset | Luleå | 7,3 | 5,0 | 7 | 51 |
| Brändön | Luleå | 7,0 | – | 1 | 7 |
| Gammelstad | Luleå | 7,0 | – | 2 | 14 |
| Kyrkbyn | Luleå | 7,0 | – | 2 | 14 |
| Sävastön | Boden | 7,0 | 2,7 | 1 | 7 |
| Sävast | Boden | 6,5 | 2,9 | 4 | 26 |
| Rosvik | Piteå | 6,0 | – | 1 | 6 |
| Södra Svartbyn | Boden | 6,0 | 6,0 | 2 | 12 |
| Ullatti | Gällivare | 5,5 | – | 2 | 11 |
| Örnäset | Luleå | 5,0 | 2,0 | 2 | 10 |
| Lulsundet | Luleå | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Råneå | Luleå | 4,0 | – | 1 | 4 |
| Innanbäcken | Kalix | 3,5 | – | 2 | 7 |
| Mjölkudden | Luleå | 3,5 | 7,2 | 4 | 14 |
| Luleå Centrum | Luleå | 3,5 | 2,1 | 21 | 73 |
| Burströmska | Luleå | 3,0 | – | 1 | 3 |
| Burströmska Gärdan | Luleå | 3,0 | – | 1 | 3 |
| Lövskär | Luleå | 3,0 | – | 2 | 6 |
| Notviken | Luleå | 3,0 | 1,5 | 1 | 3 |
| Storön | Kalix | 3,0 | – | 1 | 3 |
| Centrum Varvet | Luleå | 2,6 | 2,0 | 5 | 13 |
| Skurholmen | Luleå | 2,6 | – | 5 | 13 |
| Varvet | Luleå | 2,6 | 2,0 | 5 | 13 |
| Näsbyn | Kalix | 2,3 | 1,3 | 16 | 37 |
| Kalix Nyborg | Kalix | 2,2 | 2,0 | 10 | 22 |
| Rolfs Kalix | Kalix | 2,1 | 1,0 | 7 | 15 |
| Seskarö | Haparanda | 2,0 | – | 2 | 4 |
| Töre | Kalix | 2,0 | – | 1 | 2 |
| Malmberget | Gällivare | 1,5 | 2,7 | 2 | 3 |
| Närsta | Haparanda | 1,5 | – | 2 | 3 |
| Risögrund | Kalix | 1,4 | 1,0 | 7 | 10 |
| Djuptjärn | Kalix | 1,3 | 1,0 | 3 | 4 |
| Fjällnäs | Gällivare | 1,0 | 2,4 | 2 | 2 |
| Grytnäs | Kalix | 1,0 | – | 3 | 3 |
| Hortlax | Piteå | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Karlsborg | Kalix | 1,0 | 1,5 | 2 | 2 |
| Karungi | Haparanda | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Leipojärvi | Gällivare | 1,0 | 1,0 | 2 | 2 |
| Nattavaara | Gällivare | 1,0 | – | 1 | 1 |
| Stenbäcken | Kalix | 1,0 | 1,3 | 1 | 1 |
| Öjebyn | Piteå | 1,0 | – | 1 | 1 |
Ökat tryck på bostadsmarknaden i hela Sverige
Ökningen av besökare per visning är starkare i Norrbottens län än i Sverige som helhet.
Under det tredje kvartalet arrangerades knappt 2 900 fler visningar i hela Sverige jämfört med samma period året innan, en ökning från 34 442 till 37 299 visningar. Även antalet besökare på visningarna ökade, från 134 746 till 165 722 – en ökning med 23 procent. Det motsvarar ungefär 4,4 besökare per visning, att jämföra med 3,9 förra året.
Statistiken kommer från Boneos tjänst Visningstempen, som Newsworthy därefter har bearbetat.
| Rank | Område | Kommun | Besökare per visning kvartal 3 | Besökare per visning kvartal 3 förra året | Visningar i år | Besökare i år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Luleå Centrum | Luleå | 3,5 | 2,1 | 21 | 73 |
| 2 | Näsbyn | Kalix | 2,3 | 1,3 | 16 | 37 |
| 3 | Kalix Nyborg | Kalix | 2,2 | 2,0 | 10 | 22 |


