Mellan juli och september såldes 86 villor i Borlänge kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under juli till september såldes det fem färre villor i Borlänge än snittet för det senaste året. Detta trots att bostadsmarknaden under juli till september, historiskt sett, varit förhållandevis aktiv.
De sålda villorna i Borlänge kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 94 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 601 villor för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Medelpriset på försäljningarna i Borlänge kommun låg på i stort sett samma nivå som för tre månader sedan. I hela Dalarna däremot ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 3 procent.

Priserna på villor stiger i 102 av landets kommuner, medan de sjunker i 68 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på villor i fem av nio kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Gagnef där priserna steg med 19 procent. I Leksand däremot sjönk priserna med 7 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sex av länets 15 kommuner.
Priserna på bostadsrätter minskar kännbart
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Borlänge kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 4 procent.
I hela Dalarna däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 6 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 62 av landets kommuner, medan de sjunker i 56 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Dalarnas län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Falun där priserna steg med 8 procent. I Ludvika däremot sjönk priserna med 9 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
Sammanlagt såldes 129 bostadsrätter i Borlänge kommun mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 118 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 470 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Fyra sålda fritidshus
Mellan juli och september gjordes sammanlagt fyra affärer med fritidshus i Borlänge kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Borlänge kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 102 fritidshus för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Borlänge den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 32 av landets kommuner, medan de sjunker i 19 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | +16 % ▲ | 32 | 1,9 miljoner |
| Borlänge | ±0 % ▸ | 86 | 2,9 miljoner |
| Falun | −5 % ▼ | 98 | 3,3 miljoner |
| Gagnef | +19 % ▲ | 39 | 2,0 miljoner |
| Hedemora | +5 % ▲ | 42 | 1,7 miljoner |
| Leksand | −7 % ▼ | 46 | 3,1 miljoner |
| Ludvika | +2 % ▲ | 65 | 1,6 miljoner |
| Malung-Sälen | 22 | 2,6 miljoner | |
| Mora | ±0 % ▸ | 40 | 2,4 miljoner |
| Orsa | 14 | 1,4 miljoner | |
| Rättvik | 24 | 2,6 miljoner | |
| Smedjebacken | +18 % ▲ | 30 | 2,2 miljoner |
| Säter | 23 | 2,2 miljoner | |
| Vansbro | 16 | 1,3 miljoner | |
| Älvdalen | 24 | 1,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | +3 % ▲ | 41 | 0,5 miljoner |
| Borlänge | −4 % ▼ | 129 | 1,1 miljoner |
| Falun | +8 % ▲ | 105 | 1,9 miljoner |
| Gagnef | 3 | 1,0 miljon | |
| Hedemora | 19 | 0,6 miljoner | |
| Leksand | 7 | 2,4 miljoner | |
| Ludvika | −9 % ▼ | 47 | 0,6 miljoner |
| Malung-Sälen | +4 % ▲ | 51 | 3,1 miljoner |
| Mora | 21 | 1,4 miljoner | |
| Orsa | 6 | 1,0 miljon | |
| Rättvik | 12 | 1,1 miljoner | |
| Smedjebacken | 5 | 0,5 miljoner | |
| Säter | 7 | 1,0 miljon | |
| Vansbro | 2 | 0,3 miljoner | |
| Älvdalen | 15 | 3,0 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Avesta | 5 | 1,3 miljoner | |
| Borlänge | 4 | 1,1 miljoner | |
| Falun | 9 | 1,6 miljoner | |
| Gagnef | 3 | 0,6 miljoner | |
| Hedemora | 3 | 1,9 miljoner | |
| Leksand | 8 | 1,4 miljoner | |
| Ludvika | 7 | 0,9 miljoner | |
| Malung-Sälen | −3 % ▼ | 19 | 2,8 miljoner |
| Mora | 9 | 1,4 miljoner | |
| Orsa | 1 | 5,1 miljoner | |
| Rättvik | 6 | 1,5 miljoner | |
| Smedjebacken | 10 | 1,7 miljoner | |
| Säter | 4 | 1,0 miljon | |
| Vansbro | 0 | ||
| Älvdalen | −3 % ▼ | 14 | 2,1 miljoner |
