Priserna på villor ökar betydligt i Västervik

Västerviks kommunFastighetspriser
Stiliserad bild på en rad med leksakshus

Villapriserna steg mellan juli och september med 15 procent i Västerviks kommun. Det är en betydande uppgång jämfört med det gångna året då priserna i snitt ökat med 2 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Kalmar län ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Västerviks kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 102 av landets kommuner, medan de sjunker i 68 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Kalmar län stiger priserna på villor i fyra av nio kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Västervik där priserna steg med 15 procent. I Torsås däremot sjönk priserna med 14 procent.

Sammanlagt såldes 74 villor i Västerviks kommun mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 76 affärer vid den här tiden på året.

I hela Kalmar län såldes 555 villor för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Västerviks kommun

Priserna på bostadsrätter går neråt betydligt

Priserna på bostadsrätter har gått ner i Västerviks kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 13 procent.

I hela Kalmar län däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 4 procent.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Västerviks kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 62 av landets kommuner, medan de sjunker i 56 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Kalmar län stiger priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Oskarshamn där priserna steg med 15 procent. I Västervik däremot sjönk priserna med 13 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i nio av länets tolv kommuner.

Sammanlagt såldes 71 bostadsrätter i Västerviks kommun mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 0,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 57 affärer vid den här tiden på året.

I hela Kalmar län såldes 378 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Västerviks kommun

Många försäljningar av fritidshus

Mellan juli och september såldes 26 fritidshus i Västerviks kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.

Under juli till september såldes det tolv fler fritidshus i Västervik än snittet för det senaste året. Juli till september är, historiskt sett, en tid då det säljs fler fritidshus än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.

De sålda fritidshusen i Västerviks kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,8 miljoner kronor. I fjol gjordes 24 affärer vid den här tiden på året.

I hela Kalmar län såldes 104 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Västerviks kommun

Statistiken visar även på en prisuppgång i Västerviks kommun. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i kommunen var 3 procent högre än för ett år sedan. Även i hela Kalmar län ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 2 procent.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Västerviks kommun
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 32 av landets kommuner, medan de sjunker i 19 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Kalmar län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Mörbylånga där priserna steg med 7 procent. I Borgholm däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i nio av länets tolv kommuner.

Tabeller

Försäljningar av villor i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Borgholm+10 % ▲434,0 miljoner
Emmaboda 251,2 miljoner
Hultsfred±0 % ▸361,0 miljon
Högsby 220,8 miljoner
Kalmar+2 % ▲1243,8 miljoner
Mönsterås+3 % ▲361,9 miljoner
Mörbylånga−3 % ▼553,0 miljoner
Nybro±0 % ▸371,5 miljoner
Oskarshamn−8 % ▼492,4 miljoner
Torsås−14 % ▼281,2 miljoner
Vimmerby 261,9 miljoner
Västervik+15 % ▲742,3 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Borgholm 331,1 miljoner
Emmaboda 10,3 miljoner
Hultsfred 0
Högsby 10,5 miljoner
Kalmar+5 % ▲1991,7 miljoner
Mönsterås 30,6 miljoner
Mörbylånga 81,4 miljoner
Nybro 130,2 miljoner
Oskarshamn+15 % ▲370,9 miljoner
Torsås 0
Vimmerby 121,3 miljoner
Västervik−13 % ▼710,9 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Kalmar län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Borgholm−3 % ▼412,3 miljoner
Emmaboda 10,6 miljoner
Hultsfred 0
Högsby 10,6 miljoner
Kalmar 31,7 miljoner
Mönsterås 20,9 miljoner
Mörbylånga+7 % ▲212,4 miljoner
Nybro 0
Oskarshamn 71,8 miljoner
Torsås 10,7 miljoner
Vimmerby 10,7 miljoner
Västervik+3 % ▲262,8 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.