Priserna på villor går något uppåt i Halland

Hallands länFastighetspriser
Stiliserad bild på en villa och en nyckelring

Villapriserna har gått upp i Hallands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

Även i hela Sverige ökar villapriserna. I hela riket noterades en prisuppgång på 1 procent.

Graf: Prisutveckling för villor i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på villor stiger i 102 av landets kommuner, medan de sjunker i 68 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på villor ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland stiger priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kungsbacka där priserna steg med 5 procent. I Laholm däremot sjönk priserna med 6 procent.

Sammanlagt såldes 700 villor i Hallands län mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 4,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 654 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 16 715 villor för i snitt 4,1 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda villor i Hallands län

Priserna på bostadsrätter står stilla

Priserna på bostadsrätter står i stort sett stilla i Hallands län. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tre månaderna låg på samma nivå som för tre månader sedan.

Även i hela Sverige ligger priserna på bostadsrätter stilla.

Graf: Prisutveckling för bostadsrätter i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på bostadsrätter stiger i 62 av landets kommuner, medan de sjunker i 56 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på bostadsrätter ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Varberg där priserna steg med 4 procent. I Falkenberg däremot sjönk priserna med 7 procent.

Sammanlagt såldes 550 bostadsrätter i Hallands län mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 2,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 541 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 29 063 bostadsrätter för i snitt 3,1 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda bostadsrätter i Hallands län

Priserna på fritidshus ökar kännbart

Priserna på fritidshus har gått upp i Hallands län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 4 procent.

I hela Sverige däremot ligger priserna på fritidshus stilla.

Graf: Prisutveckling för fritidshus i Hallands län
Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Priserna på fritidshus stiger i 32 av landets kommuner, medan de sjunker i 19 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Karta som visar var i landet priserna på fritidshus ökar respektive minskar

Bland kommunerna i Halland stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Laholm där priserna steg med 11 procent. I Falkenberg däremot sjönk priserna med 9 procent.

Sammanlagt såldes 52 fritidshus i Hallands län mellan juli och september till ett genomsnittligt pris på 3,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 60 affärer vid den här tiden på året.

I hela Sverige såldes 1 779 fritidshus för i snitt 2,3 miljoner kronor.

Graf: Antal sålda fritidshus i Hallands län

Tabeller

Försäljningar av villor i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg±0 % ▸983,8 miljoner
Halmstad+1 % ▲1684,3 miljoner
Hylte 161,2 miljoner
Kungsbacka+5 % ▲2366,1 miljoner
Laholm−6 % ▼792,6 miljoner
Varberg+3 % ▲1034,9 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Hallands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg−7 % ▼831,8 miljoner
Halmstad+1 % ▲1682,2 miljoner
Hylte 0
Kungsbacka+1 % ▲1353,5 miljoner
Laholm 171,7 miljoner
Varberg+4 % ▲1473,2 miljoner
Om det gjorts färre än 20 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Hallands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar (senaste 3 månaderna)Medelpris (kr)
Falkenberg−9 % ▼153,5 miljoner
Halmstad 56,8 miljoner
Hylte 31,8 miljoner
Kungsbacka 22,1 miljoner
Laholm+11 % ▲161,7 miljoner
Varberg+8 % ▲113,5 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 20 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.