Mellan juli och september såldes 71 villor i Båstads kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under juli till september såldes det 21 fler villor i Båstad än snittet för det senaste året. Juli till september är, historiskt sett, en tid då det säljs fler villor än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.
De sålda villorna i Båstads kommun hade ett genomsnittligt pris på 7,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 51 affärer vid den här tiden på året.
I hela Skåne såldes 2 569 villor för i snitt 4,4 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en prisuppgång i Båstads kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 1 procent högre än för tre månader sedan. Även i hela Skåne ökar villapriserna. I hela länet noterades en prisuppgång på 2 procent.

Priserna på villor stiger i 102 av landets kommuner, medan de sjunker i 68 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Skåne län stiger priserna på villor i 21 av 32 kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Bjuv där priserna steg med 9 procent. I Bromölla däremot sjönk priserna med 12 procent.
29 bostadsrätter såldes
Mellan juli och september gjordes sammanlagt 29 affärer med bostadsrätter i Båstads kommun. Det kan jämföras med 33 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Båstads kommun hade ett genomsnittligt pris på 3,8 miljoner kronor.
I hela Skåne såldes 4 060 bostadsrätter för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en stor prisnedgång i Båstads kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 21 procent lägre än för tre månader sedan. I hela Skåne däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 1 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 62 av landets kommuner, medan de sjunker i 56 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Skåne län sjunker priserna på bostadsrätter i tio av 19 kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Klippan där priserna sjönk med 33 procent. I Eslöv däremot steg priserna med 10 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i 14 av länets 33 kommuner.
Sex fritidshus såldes
Mellan juli och september gjordes sammanlagt sex affärer med fritidshus i Båstads kommun. Det kan jämföras med tre vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Båstads kommun hade ett genomsnittligt pris på 5,2 miljoner kronor.
I hela Skåne såldes 95 fritidshus för i snitt 2,4 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Båstad den här månaden.
Priserna på fritidshus stiger i 32 av landets kommuner, medan de sjunker i 19 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Skåne län stiger priserna på fritidshus i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Kristianstad där priserna steg med 16 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i 29 av länets 33 kommuner.
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjuv | +9 % ▲ | 48 | 2,2 miljoner |
| Bromölla | −12 % ▼ | 34 | 1,7 miljoner |
| Burlöv | +3 % ▲ | 25 | 5,6 miljoner |
| Båstad | +1 % ▲ | 71 | 7,3 miljoner |
| Eslöv | +2 % ▲ | 74 | 3,4 miljoner |
| Helsingborg | +2 % ▲ | 203 | 5,0 miljoner |
| Hässleholm | −8 % ▼ | 110 | 1,9 miljoner |
| Höganäs | −4 % ▼ | 88 | 5,2 miljoner |
| Hörby | +1 % ▲ | 54 | 2,5 miljoner |
| Höör | +5 % ▲ | 42 | 3,2 miljoner |
| Klippan | ±0 % ▸ | 47 | 2,0 miljoner |
| Kristianstad | +6 % ▲ | 177 | 3,1 miljoner |
| Kävlinge | +4 % ▲ | 84 | 5,1 miljoner |
| Landskrona | +2 % ▲ | 64 | 4,0 miljoner |
| Lomma | +2 % ▲ | 48 | 7,6 miljoner |
| Lund | ±0 % ▸ | 114 | 6,2 miljoner |
| Malmö | +4 % ▲ | 250 | 6,6 miljoner |
| Osby | −7 % ▼ | 30 | 1,5 miljoner |
| Perstorp | 15 | 1,4 miljoner | |
| Simrishamn | −3 % ▼ | 101 | 4,1 miljoner |
| Sjöbo | +8 % ▲ | 81 | 2,2 miljoner |
| Skurup | −5 % ▼ | 47 | 3,4 miljoner |
| Staffanstorp | +2 % ▲ | 56 | 4,9 miljoner |
| Svalöv | +4 % ▲ | 55 | 2,5 miljoner |
| Svedala | +2 % ▲ | 46 | 4,7 miljoner |
| Tomelilla | +2 % ▲ | 50 | 2,3 miljoner |
| Trelleborg | +1 % ▲ | 134 | 4,2 miljoner |
| Vellinge | +3 % ▲ | 127 | 8,6 miljoner |
| Ystad | −3 % ▼ | 75 | 4,2 miljoner |
| Åstorp | +4 % ▲ | 47 | 2,6 miljoner |
| Ängelholm | −4 % ▼ | 100 | 4,1 miljoner |
| Örkelljunga | +6 % ▲ | 31 | 1,8 miljoner |
| Östra Göinge | −1 % ▼ | 41 | 1,5 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjuv | 17 | 0,7 miljoner | |
| Bromölla | 4 | 0,5 miljoner | |
| Burlöv | −2 % ▼ | 30 | 1,9 miljoner |
| Båstad | −21 % ▼ | 29 | 3,8 miljoner |
| Eslöv | +10 % ▲ | 54 | 1,3 miljoner |
| Helsingborg | −1 % ▼ | 456 | 2,0 miljoner |
| Hässleholm | −7 % ▼ | 55 | 0,8 miljoner |
| Höganäs | +5 % ▲ | 32 | 2,4 miljoner |
| Hörby | 8 | 1,4 miljoner | |
| Höör | 21 | 1,8 miljoner | |
| Klippan | −33 % ▼ | 34 | 0,7 miljoner |
| Kristianstad | −11 % ▼ | 106 | 1,4 miljoner |
| Kävlinge | ±0 % ▸ | 39 | 2,3 miljoner |
| Landskrona | +1 % ▲ | 124 | 2,2 miljoner |
| Lomma | +6 % ▲ | 66 | 4,1 miljoner |
| Lund | +5 % ▲ | 666 | 2,8 miljoner |
| Malmö | −1 % ▼ | 1 767 | 2,5 miljoner |
| Osby | 8 | 0,5 miljoner | |
| Perstorp | 8 | 0,4 miljoner | |
| Simrishamn | 37 | 2,0 miljoner | |
| Sjöbo | 15 | 0,7 miljoner | |
| Skurup | 17 | 1,5 miljoner | |
| Staffanstorp | +1 % ▲ | 59 | 2,5 miljoner |
| Svalöv | 5 | 1,0 miljon | |
| Svedala | +2 % ▲ | 40 | 2,3 miljoner |
| Tomelilla | 13 | 0,9 miljoner | |
| Trelleborg | −3 % ▼ | 98 | 1,6 miljoner |
| Vellinge | +2 % ▲ | 73 | 3,5 miljoner |
| Ystad | −5 % ▼ | 92 | 1,9 miljoner |
| Åstorp | 11 | 1,1 miljoner | |
| Ängelholm | −2 % ▼ | 67 | 2,0 miljoner |
| Örkelljunga | 5 | 1,0 miljon | |
| Östra Göinge | 4 | 0,4 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjuv | 0 | ||
| Bromölla | 1 | 1,1 miljoner | |
| Burlöv | 0 | ||
| Båstad | 6 | 5,2 miljoner | |
| Eslöv | 0 | ||
| Helsingborg | 0 | ||
| Hässleholm | +3 % ▲ | 17 | 1,5 miljoner |
| Höganäs | 2 | 3,8 miljoner | |
| Hörby | 7 | 1,0 miljon | |
| Höör | +15 % ▲ | 7 | 0,9 miljoner |
| Klippan | 0 | ||
| Kristianstad | +16 % ▲ | 10 | 2,7 miljoner |
| Kävlinge | 0 | ||
| Landskrona | 0 | ||
| Lomma | 0 | ||
| Lund | 0 | ||
| Malmö | 1 | 2,8 miljoner | |
| Osby | 1 | 0,6 miljoner | |
| Perstorp | 2 | 1,1 miljoner | |
| Simrishamn | 4 | 2,8 miljoner | |
| Sjöbo | 2 | 1,1 miljoner | |
| Skurup | 2 | 1,9 miljoner | |
| Staffanstorp | 0 | ||
| Svalöv | 0 | ||
| Svedala | 0 | ||
| Tomelilla | 0 | ||
| Trelleborg | 6 | 4,4 miljoner | |
| Vellinge | 3 | 8,0 miljoner | |
| Ystad | 3 | 3,0 miljoner | |
| Åstorp | 0 | ||
| Ängelholm | 5 | 3,2 miljoner | |
| Örkelljunga | ±0 % ▸ | 14 | 1,3 miljoner |
| Östra Göinge | 2 | 1,1 miljoner |
