När turistsommaren 2026 ska sammanfattas är antalet gästnätter i Uppsala län fler än på över ett decennium. Det visar färska siffror från Tillväxtverket.
Totalt registrerades 532 984 gästnätter i Uppsala län under juni, juli och augusti i år, enligt de senaste siffrorna från Tillväxtverket som släpptes idag. Det är en ökning med 13 procent jämfört med sommaren 2025.
Inte någon annan sommar under de senaste 13 åren har det registrerats fler gästnätter i länet. Minst antal gästnätter rapporterades pandemisommaren 2020, omkring 357 300 stycken. Det kan finnas en viss eftersläpning. På lokal nivå kan förändringar av rapporteringen hos enstaka anläggningar få stort genomslag i statistiken.

Juli månad är historiskt sett den sommarmånad då flest övernattar i Uppsala län. Så även i år: 219 232 gästnätter registrerades under månaden. Under juni handlade det om 145 710 gästnätter och i augusti om 168 042.
De flesta av sommarens övernattningar, 82 procent av gästnätterna, stod svenska besökare för. Besökare från övriga Norden stod för fem procent, besökare från övriga Europa stod för tio procent och besökare från övriga världen stod för tre procent av övernattningarna.

Fler gästnätter i åtminstone tre av åtta kommuner i Uppsala län
I åtminstone tre av åtta kommuner ökade antalet gästnätter (då saknas uppgift för tre kommuner). Störst var ökningen i Enköpings kommun, där antalet gästnätter ökade med 54 procent. Flest övernattningar i Uppsala län, omkring 261 600 gästnätter, registrerades i Uppsala kommun.
| Kommun | Gästnätter 2026 | Gästnätter 2025 | +/- |
|---|---|---|---|
| Enköping | 40 271 | 26 079 | +54 % |
| Uppsala | 261 597 | 237 752 | +10 % |
| Östhammar | 103 786 | 99 952 | +4 % |
| Älvkarleby | 44 128 | 43 973 | ±0 % |
| Tierp | 31 639 | – | – |
I riket som helhet registrerades omkring 31 miljoner gästnätter i sommar. Det är en ökning med fyra procent jämfört med sommaren 2025. De totala logiintäkterna för sommaren uppgick till 15,2 miljarder kronor, en ökning med 9 procent eller 1,2 miljarder kronor från föregående sommar.
Det är framför allt de norska och tyska gästnätterna som ökat stort under årets sommar. Tillsammans stod dessa två länder för över hälften av alla utländska gästnätter i Sverige.
– Efter pandemin har Tyskland varit Sveriges största utländska turistmarknad, men nu ser vi att Norge återtar förstaplatsen. Under sommaren ökade de norska gästnätterna med mer än 300 000 jämfört med samma period föregående år. Det är första gången sedan före pandemin som Norge är den största marknaden. Ökningen är särskilt stark på hotellen, där de norska gästnätterna har ökat med 33 procent, säger Patrik Svensson, statistiker på Tillväxtverket i ett pressmeddelande.