Antalet övernattningar på hotell, campingar och stugbyar under sommaren ökade jämfört med i fjol i Sölvesborg. Det visar nya siffror från Tillväxtverket.
Totalt registrerades 99 977 gästnätter i Sölvesborgs kommun under juni, juli och augusti i år, enligt de senaste siffrorna från Tillväxtverket som släpptes idag. Det är en ökning med 24 procent jämfört med sommaren 2025.
Under de senaste 13 somrarna har antalet gästnätter i kommunen legat mellan omkring 80 600 sommaren 2025 och 131 600 sommaren 2023. Det kan finnas en viss eftersläpning. På lokal nivå kan förändringar av rapporteringen hos enstaka anläggningar få stort genomslag i statistiken.

Juli månad är historiskt sett den sommarmånad då flest övernattar i Sölvesborg. Så även i år: 48 116 gästnätter registrerades under månaden. Under juni handlade det om 24 748 gästnätter och i augusti om 27 113.
De flesta av sommarens övernattningar, 91 procent av gästnätterna, stod svenska besökare för. Besökare från övriga Norden stod för två procent och besökare från övriga Europa stod för sex procent av övernattningarna.

Fler gästnätter i fyra av fem kommuner i Blekinge
I Blekinge som helhet registrerades omkring 660 000 gästnätter under sommarmånaderna, vilket är en ökning med fyra procent jämfört med sommaren innan. I fyra av fem kommuner ökade antalet gästnätter. Störst var ökningen i Sölvesborgs kommun, där antalet gästnätter ökade med 24 procent. Flest övernattningar i Blekinge, omkring 260 800 gästnätter, registrerades i Karlskrona kommun.
| Kommun | Gästnätter 2026 | Gästnätter 2025 | +/- |
|---|---|---|---|
| Sölvesborg | 99 977 | 80 634 | +24 % |
| Karlskrona | 260 837 | 249 303 | +5 % |
| Ronneby | 100 238 | 97 979 | +2 % |
| Olofström | 40 018 | 39 697 | +1 % |
| Karlshamn | 105 651 | 105 643 | ±0 % |
I riket som helhet registrerades omkring 31 miljoner gästnätter i sommar. Det är en ökning med fyra procent jämfört med sommaren 2025. De totala logiintäkterna för sommaren uppgick till 15,2 miljarder kronor, en ökning med 9 procent eller 1,2 miljarder kronor från föregående sommar.
Det är framför allt de norska och tyska gästnätterna som ökat stort under årets sommar. Tillsammans stod dessa två länder för över hälften av alla utländska gästnätter i Sverige.
– Efter pandemin har Tyskland varit Sveriges största utländska turistmarknad, men nu ser vi att Norge återtar förstaplatsen. Under sommaren ökade de norska gästnätterna med mer än 300 000 jämfört med samma period föregående år. Det är första gången sedan före pandemin som Norge är den största marknaden. Ökningen är särskilt stark på hotellen, där de norska gästnätterna har ökat med 33 procent, säger Patrik Svensson, statistiker på Tillväxtverket i ett pressmeddelande.