Här är veckans alla polisärenden i Mjölby

Mjölby kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 122 anmälningar om misstänkta brott i Mjölby kommun den senaste veckan.

Under vecka 38 registrerade polisen 122 misstänkta brott i Mjölby kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Mjölby kommun under vecka 38
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri38
Bedrägeri genom social manipulation13
Narkotikabrott11
Skadegörelse9
Stöld utan inbrott5
Inbrottsstöld5
Cykelstöld4
Ofredande4
Olaga hot3
Misshandel3
Dataintrång3
Grov fridskränkning3
Trafikbrott2
Fakturabedrägeri2
Hets mot folkgrupp2
Övriga 2
Olovlig identitetsanvändning2
Utpressning2
Falsk och vårdslös beskyllning1
Identitetsbedrägeri1
Vapenlagsbrott1
Annonsbedrägeri1
Djurplågeri1
Övriga bedrägeribrott1
Rattfylleri1
Vårdslöshet/ödeläggelse1
Hemfridsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 38, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 56 av 122 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 15 övriga ärenden i Mjölby kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Mjölby kommun under vecka 38
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan12
Trafikolycka utan misstanke om brott2
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 14 september och 20 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 291 ärenden om misstänkta brott i Mjölby kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 24 augusti och 20 september i Mjölby kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri55
Bedrägeri genom social manipulation38
Narkotikabrott30
Stöld utan inbrott22
Cykelstöld19
Skadegörelse15
Ofredande15
Trafikbrott14
Misshandel12
Inbrottsstöld8
Olaga hot6
Grov fridskränkning5
Övriga 4
Olovlig identitetsanvändning4
Övriga bedrägeribrott4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.