Det finns 61 annonser ute om lediga jobb i Sala kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 17 september låg det 61 annonser ute om lediga jobb i Sala, motsvarande drygt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 44 jobbannonser i kommunen, alltså 17 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 70 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 150 | (+150) | 3 | (+3) |
| Barnsköterskor | 10 | (±0) | 1 | (±0) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 8 | (+8) | 3 | (+3) |
| Kockar och kallskänkor | 6 | (+5) | 3 | (+2) |
| Personliga assistenter | 5 | (−1) | 2 | (−1) |
| Taxiförare m.fl. | 5 | (+5) | 1 | (+1) |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 5 | (±0) | 4 | (±0) |
| Svetsare och gasskärare | 4 | (+3) | 2 | (+1) |
| Chefer inom socialt och kurativt arbete | 4 | (+2) | 4 | (+2) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 4 | (+2) | 3 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 17 september och 13 augusti av utannonserade jobb där Sala kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Sala kommun var förra månaden 6,3 procent, vilket är 0,6 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Sala här.