Lista: Brotten med flest anmälningar i Lidköping förra veckan

Lidköpings kommunBrottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 81 anmälningar om misstänkta brott i Lidköpings kommun den senaste veckan.

Under vecka 37 registrerade polisen 81 misstänkta brott i Lidköpings kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lidköpings kommun under vecka 37
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse10
Kortbedrägeri10
Narkotikabrott8
Cykelstöld8
Övriga bedrägeribrott7
Trafikbrott6
Bedrägeri genom social manipulation5
Ofredande4
Inbrottsstöld4
Olaga hot4
Misshandel2
Stöld utan inbrott2
Miljöbrott2
Drivmedelsstöld1
Hets mot folkgrupp1
Tjänstefel1
Penningtvättsbrott1
Fakturabedrägeri1
Annonsbedrägeri1
Ärekränkningsbrott1
Olaga förföljelse1
Utpressning1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 37, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 47 av 81 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 24 övriga ärenden i Lidköpings kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lidköpings kommun under vecka 37
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan20
Viltolycka2
Försvunnen person1
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 7 september och 13 september för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 356 ärenden om misstänkta brott i Lidköpings kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 17 augusti och 13 september i Lidköpings kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri53
Narkotikabrott38
Cykelstöld34
Trafikbrott32
Stöld utan inbrott31
Skadegörelse29
Bedrägeri genom social manipulation20
Övriga bedrägeribrott18
Ofredande16
Inbrottsstöld14
Misshandel8
Olaga hot6
Ärekränkningsbrott5
Miljöbrott3
Tjänstefel3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.