Uppsamlingsräkning klar: S tar mandat från SD i uppsamlingsräkningen

Skåne länVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Socialdemokraterna tar ett mandat från Sverigedemokraterna, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Skåne län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut i de flesta val sedan 1998.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Skåne, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna28,3 %253 281−0,8
Moderaterna23,7 %211 717+1,9
Sverigedemokraterna17,6 %157 684−2,3
Vänsterpartiet9,9 %88 785+2,3
Kristdemokraterna5,6 %49 752−0,3
Miljöpartiet5,5 %49 422+1,9
Centerpartiet4,7 %41 624±0
Liberalerna3,9 %35 075−1,3
Övriga0,6 %5 736−0,1
Medborgerlig Samling0,2 %1 451−0,2
Partiet Nyans0,0 %57−1
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet9,97,66,75,33,94,26,0
Socialdemokraterna28,329,227,332,430,534,440,1
Miljöpartiet5,53,74,16,76,64,43,4
Centerpartiet4,74,76,34,24,55,95,3
Liberalerna3,95,26,35,97,88,511,5
Kristdemokraterna5,65,85,43,33,54,76,7
Moderaterna23,721,822,622,330,927,919,5
Sverigedemokraterna17,619,919,714,59,36,6
Medborgerlig Samling0,20,40,3
Partiet Nyans1,0
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet15121086710
Socialdemokraterna43444151475364
Miljöpartiet866111075
Centerpartiet77107799
Liberalerna68109121319
Kristdemokraterna89855711
Moderaterna36333435484331
Sverigedemokraterna263030231410

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.