Uppsamlingsräkning klar: S tar mandat från M i uppsamlingsräkningen

Örebro länVal
En hand postar ett röstkuvert

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Socialdemokraterna tar ett mandat från Moderaterna, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Örebro län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Örebro län, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna30,3 %61 315−1,8
Moderaterna17,5 %35 493−0,9
Örebropartiet15,5 %31 339+11
Sverigedemokraterna8,9 %18 116−5,7
Vänsterpartiet8,8 %17 849+1
Kristdemokraterna5,8 %11 726−0,8
Centerpartiet5,2 %10 522−1,2
Liberalerna4,1 %8 245−0,7
Miljöpartiet3,7 %7 438+0,7
Övriga0,2 %449−1,6
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet8,87,98,36,46,26,99,5
Socialdemokraterna30,332,134,540,744,443,745,2
Miljöpartiet3,73,03,66,15,34,13,6
Centerpartiet5,26,47,65,65,27,87,2
Liberalerna4,14,75,55,26,57,311,1
Kristdemokraterna5,86,67,75,96,38,09,1
Moderaterna17,518,518,217,820,817,811,8
Sverigedemokraterna8,914,712,510,14,93,61,5
Örebropartiet15,54,51,30,5
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6665457
Socialdemokraterna22242529313132
Miljöpartiet334433
Centerpartiet4554455
Liberalerna3344558
Kristdemokraterna4564467
Moderaterna1214131315139
Sverigedemokraterna6119843
Örebropartiet113

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.