Uppsamlingsräkning klar: MP tar mandat från C i uppsamlingsräkningen

Hallands länVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Miljöpartiet tar ett mandat från Centerpartiet, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Hallands län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut i de flesta val sedan 1973.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Halland, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna27,2 %61 386−1,6
Moderaterna25,2 %57 020+2
Sverigedemokraterna16,2 %36 696−0,3
Kristdemokraterna9,1 %20 582+0,8
Centerpartiet7,7 %17 406−1,2
Vänsterpartiet6,1 %13 800+1
Liberalerna4,2 %9 572−0,7
Miljöpartiet3,6 %8 044+0,9
Medborgerlig Samling0,4 %804−0,1
Övriga0,2 %513−0,5
Alternativ för Sverige0,1 %177−0,3
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6,15,15,34,63,74,45,8
Socialdemokraterna27,228,826,730,429,131,635,0
Miljöpartiet3,62,73,36,05,63,53,5
Centerpartiet7,78,911,69,99,812,412,1
Liberalerna4,24,97,26,58,18,111,8
Kristdemokraterna9,18,37,64,34,46,28,4
Moderaterna25,223,223,225,932,127,519,3
Sverigedemokraterna16,216,614,19,44,32,6
Medborgerlig Samling0,40,50,3
Alternativ för Sverige0,10,4
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet4443334
Socialdemokraterna19211923212325
Miljöpartiet324432
Centerpartiet5787799
Liberalerna3455668
Kristdemokraterna7663356
Moderaterna18171719242014
Sverigedemokraterna12121073

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.