Uppsamlingsräkning klar: SJV tar mandat från S i uppsamlingsräkningen

Norrbottens länVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Sjukvårdspartiet tar ett mandat från Socialdemokraterna, jämfört med valnattsresultatet.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Norrbottens län blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut i de flesta val sedan 1973.

Miljöpartiet ser ut att ta plats i regionfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Norrbotten, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i regionfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna35,8 %56 631−5,8
Moderaterna16,2 %25 567+2,5
Sverigedemokraterna11,3 %17 897±0
Sjukvårdspartiet10,2 %16 049+1,9
Vänsterpartiet7,9 %12 527−1,2
Kristdemokraterna7,2 %11 306+2
Centerpartiet6,0 %9 434+0,1
Miljöpartiet3,4 %5 331+0,9
Liberalerna1,6 %2 569−0,7
Övriga0,5 %721+0,1
Partiernas resultat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet7,99,17,87,58,58,411,4
Socialdemokraterna35,841,629,636,943,142,838,4
Miljöpartiet3,42,52,24,44,03,13,9
Centerpartiet6,05,95,15,45,06,15,5
Liberalerna1,62,33,03,54,15,45,1
Kristdemokraterna7,25,22,52,42,63,64,0
Moderaterna16,213,68,38,811,910,47,4
Sverigedemokraterna11,311,36,04,71,60,7
Sjukvårdspartiet10,28,234,725,316,415,423,2
Partiernas mandat i regionfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002
Vänsterpartiet6766668
Socialdemokraterna26312327333127
Miljöpartiet23323
Centerpartiet4444444
Kristdemokraterna5433
Moderaterna121066985
Sverigedemokraterna8953
Sjukvårdspartiet862719131317

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.