När rösterna i uppsamlingsdistrikten räknas under onsdagen kan den preliminära mandatfördelningen komma att förändras. Vi har räknat ut hur många extra röster varje parti skulle behöva, för att ta ytterligare ett mandat.
Hittills har 31 272 av Lidingös 37 515 röstberättigade fått sina röster räknade i kommunvalet. Men då återstår fortfarande de sena poströsterna som räknas i den så kallade onsdagsräkningen, och som ibland påverkar mandatfördelningen.
Om vi bara på tittar på antalet röster, så saknar Vänsterpartiet 150 röster för att ta ett mandat från Centerpartiet. Å andra sidan har Vänsterpartiet totalt bara 1 152 röster i kommunen.
Om vi däremot beaktar partiernas storlek, så är Moderaterna det parti som behöver höja sitt röstetal minst för att ta ett extra mandat. De har hittills 11 508 röster, och skulle behöva öka motsvarande 207 nya röster för att ta ett mandat från Centerpartiet.
| Parti | Röster till nästa mandat | Skulle ta mandat från | Mandat nu | Röster hittills |
|---|---|---|---|---|
| Vänsterpartiet | 150 | Centerpartiet | 2 | 1 152 |
| Moderaterna | 207 | Centerpartiet | 22 | 11 508 |
| Socialdemokraterna | 218 | Centerpartiet | 7 | 3 688 |
| LIDINGÖPARTIET | 275 | Centerpartiet | 9 | 4 672 |
| Miljöpartiet | 302 | Centerpartiet | 3 | 1 521 |
| Liberalerna | 395 | Centerpartiet | 4 | 1 949 |
| Sverigedemokraterna | 422 | Centerpartiet | 3 | 1 401 |
| Kristdemokraterna | 427 | Centerpartiet | 3 | 1 396 |
| Centerpartiet | 645 | Moderaterna | 8 | 3 905 |
I valet 2022 lades totalt 2 111 röster i kommunens uppsamlingsdistrikt, men i år har Valmyndigheten flaggat för att det på många håll kommer att landa betydligt fler röster i uppsamlingsdistrikten än tidigare val. Det är med andra ord bäddat för fler mandatförändringar än vanligt, när onsdagsräkningen är klar.
Ett fullständigt, preliminärt valresultat finns troligen under torsdagen. Det händer – men är sällsynt – att det sker mandatförändringar även i det slutliga valresultatet, när alla röster är kontrollräknade.
