Sverigedemokraterna fem röster från ett extra mandat på Öckerö

Öckerö kommunVal

Inför onsdagens uppsamlingsräkning saknas det bara fem röster för att Sverigedemokraterna ska ta ett sjunde mandat i Öckerös kommunfullmäktige.

Hittills har 8 662 av Öckerös 10 525 röstberättigade fått sina röster räknade i kommunvalet. Men då återstår fortfarande de sena poströsterna som räknas i den så kallade onsdagsräkningen, och som ibland påverkar mandatfördelningen.

Närmast ett ytterligare mandat är Sverigedemokraterna, som behöver växa motsvarande fem röster för att ta ett mandat från Socialdemokraterna.

Så många röster saknas till nästa mandat
PartiRöster till nästa mandatSkulle ta mandat frånMandat nuRöster hittills
Sverigedemokraterna5Socialdemokraterna61 332
Brobyggarpartiet17Socialdemokraterna0157
Vänsterpartiet40Socialdemokraterna1269
Centerpartiet52Socialdemokraterna0123
Liberalerna130Socialdemokraterna2385
Kristdemokraterna135Socialdemokraterna102 025
Miljöpartiet154Socialdemokraterna3566
Moderaterna168Socialdemokraterna101 992
Socialdemokraterna245Moderaterna91 748

I valet 2022 lades totalt 656 röster i kommunens uppsamlingsdistrikt, men i år har Valmyndigheten flaggat för att det på många håll kommer att landa betydligt fler röster i uppsamlingsdistrikten än tidigare val. Det är med andra ord bäddat för fler mandatförändringar än vanligt, när onsdagsräkningen är klar.

Ett fullständigt, preliminärt valresultat finns troligen under torsdagen. Det händer – men är sällsynt – att det sker mandatförändringar även i det slutliga valresultatet, när alla röster är kontrollräknade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.