Moderaterna närmast nästa mandat i Östra Göinge

Östra Göinge kommunVal

När rösterna i uppsamlingsdistrikten räknas under onsdagen kan den preliminära mandatfördelningen komma att förändras. Vi har räknat ut hur många extra röster varje parti skulle behöva, för att ta ytterligare ett mandat.

Hittills har 8 109 av Östra Göinges 10 783 röstberättigade fått sina röster räknade i kommunvalet. Men då återstår fortfarande de sena poströsterna som räknas i den så kallade onsdagsräkningen, och som ibland påverkar mandatfördelningen.

Om vi bara på tittar på antalet röster, så saknar Mitt Göinge 62 röster för att ta sitt första mandat i fullmäktige. Å andra sidan har Mitt Göinge totalt bara 102 röster i kommunen.

Om vi däremot beaktar partiernas storlek, så är Moderaterna det parti som behöver höja sitt röstetal minst för att ta ett extra mandat. De har hittills 3 686 röster, och skulle behöva öka motsvarande 113 nya röster för att ta ett mandat från Vänsterpartiet.

Så många röster saknas till nästa mandat
PartiRöster till nästa mandatSkulle ta mandat frånMandat nuRöster hittills
Mitt Göinge62Vänsterpartiet0102
Socialdemokraterna78Vänsterpartiet61 625
Miljöpartiet82Vänsterpartiet082
Moderaterna113Vänsterpartiet143 686
Liberalerna135Vänsterpartiet030
Kristdemokraterna162Vänsterpartiet1231
Centerpartiet185Vänsterpartiet2470
Sverigedemokraterna217Vänsterpartiet61 486
Vänsterpartiet283Sverigedemokraterna2393

I valet 2022 lades totalt 388 röster i kommunens uppsamlingsdistrikt, men i år har Valmyndigheten flaggat för att det på många håll kommer att landa betydligt fler röster i uppsamlingsdistrikten än tidigare val. Det är med andra ord bäddat för fler mandatförändringar än vanligt, när onsdagsräkningen är klar.

Ett fullständigt, preliminärt valresultat finns troligen under torsdagen. Det händer – men är sällsynt – att det sker mandatförändringar även i det slutliga valresultatet, när alla röster är kontrollräknade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.