Rapport om hot vid valet i Svenljunga

Svenljunga kommunVal

Valmyndigheten har tagit emot tusentals incidentrapporter om händelser som kan påverka valet. I Svenljunga kommun finns tolv rapporter – och en rapport om hot eller kränkning mot röstmottagare.

Kommuner och länsstyrelser ska rapportera till Valmyndigheten när något inträffar som kan påverka valet. Från slutet av juli till och med dagen efter valet har drygt 4 500 sådana incidentrapporter inkommit till myndigheten.

I Svenljunga handlar det om totalt 12 incidentrapporter under den här perioden. Flest rapporter gäller röstmottagning, förtidsröstning och vallokal, totalt sex stycken: det handlar om saker som felaktig hantering vid röstmottagning, koppling förtidsröster och övrigt.

Från två platser i landet finns rapporter om våld mot röstmottagare, i Östersund respektive Örebro. I Svenljunga finns en incidentrapport om hot eller kränkning mot röstmottagare. I riket som helhet handlar det om ett åttiotal sådana incidentrapporter.

Av alla rapporter i landet gäller ungefär hälften valsedar på olika sätt. Till exempel att de är påverkade i valsedelstället eller att de saknas.

Rapporterna ska hjälpa Valmyndigheten att följa händelseutvecklingen. Myndigheten har inget ansvar för att följa upp eller göra tillsyn i ärenden. Det är först i år som det blivit obligatoriskt att rapportera incidenterna. Därför går det inte att jämföra siffrorna med tidigare val.

Rapporterade incidenter per kategori i Svenljunga
KategoriAntal rapporterTyp av händelse
Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal6Felaktig hantering vid röstmottagning (4), Koppling förtidsröster (1), Övrigt (1)
Valsedlar2Saknade valsedlar (1), Övrigt (1)
Förberedelser1Övrigt (1)
Hot och våld m.m.1Kränkning av och trakasserier mot röstmottagare (1)
Otillåten påverkan1Otillåten propaganda (1)
Övrigt1Övrigt (1)
Alla rapporterade incidenter i Svenljunga
DatumPlatsHändelse
13 septemberSvenljunga kommunRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Felaktig hantering vid röstmottagning
13 septemberMoga Fritid, Svenljunga västerRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Övrigt
12 septemberSvenljunga BibliotekRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Felaktig hantering vid röstmottagning
7 septemberÖstra Frölunda Medborgarhus, KindaholmOtillåten påverkan: Otillåten propaganda
6 septemberLysjölidÖvrigt
31 augustiMedborgarhusetValsedlar: Saknade valsedlar
31 augustiSvenljunga BibliotekFörberedelser: Övrigt
30 augustiSvenljunga BibliotekRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Felaktig hantering vid röstmottagning
29 augustiSvenljunga BibliotekRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Koppling förtidsröster
28 augustiSvenljunga BibliotekHot och våld m.m: Kränkning av och trakasserier mot röstmottagare
27 augustiSvenljunga BibliotekRöstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Felaktig hantering vid röstmottagning
27 augustiSvenljunga BibliotekValsedlar: Övrigt

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.