Valmyndigheten har tagit emot tusentals rapporter om händelser som kan påverka valet. 14 av dem gäller händelser i Essunga kommun.
Kommuner och länsstyrelser ska rapportera till Valmyndigheten när något inträffar som kan påverka valet. Från slutet av juli till och med dagen efter valet har drygt 4 500 sådana incidentrapporter inkommit till myndigheten.
I Essunga handlar det om totalt 14 incidentrapporter under den här perioden. Flest rapporter gäller röstmottagning, förtidsröstning och vallokal, totalt nio stycken: det handlar om saker som hjälp och information till väljare, besökare och observatörer och felaktig hantering vid röstmottagning.
Totalt fyra rapporter gäller händelser den 2 september, vilket är den dag som flest rapporter gäller.
Från två platser i landet finns rapporter om våld mot röstmottagare, i Östersund respektive Örebro. Dessutom gäller ett åttiotal incidentrapporter hot eller kränkningar mot röstmottagare.
Av alla rapporter i landet gäller ungefär hälften valsedar på olika sätt. Till exempel att de är påverkade i valsedelstället eller att de saknas.
Rapporterna ska hjälpa Valmyndigheten att följa händelseutvecklingen. Myndigheten har inget ansvar för att följa upp eller göra tillsyn i ärenden. Det är först i år som det blivit obligatoriskt att rapportera incidenterna. Därför går det inte att jämföra siffrorna med tidigare val.
| Kategori | Antal rapporter | Typ av händelse |
|---|---|---|
| Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal | 9 | Hjälp och information till väljare (6), Besökare och observatörer (2), Felaktig hantering vid röstmottagning (1) |
| Valsedlar | 4 | Valsedlar påverkade i valsedelställ (3), Övrigt (1) |
| Övrigt | 1 | Övrigt (1) |
| Datum | Plats | Händelse |
|---|---|---|
| 10 september | Kerstinsås | Valsedlar: Valsedlar påverkade i valsedelställ |
| 5 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Felaktig hantering vid röstmottagning |
| 5 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 3 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 2 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Besökare och observatörer |
| 2 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Besökare och observatörer |
| 2 september | Kerstinsås | Valsedlar: Valsedlar påverkade i valsedelställ |
| 2 september | Kerstinsås | Valsedlar: Valsedlar påverkade i valsedelställ |
| 1 september | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 31 augusti | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 31 augusti | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 30 augusti | Kerstinsås | Röstmottagning, förtidsröstning och vallokal: Hjälp och information till väljare |
| 27 augusti | Kerstinsås | Övrigt |
| 26 augusti | Kerstinsås | Valsedlar: Övrigt |