Västerås har det mest Sverige-lika valdistriktet. I Älvsbyn var Älvsbyns Ö det distrikt som låg närmast valresultatet.
Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.
Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.
I Älvsbyns kommun var Älvsbyns Ö det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 3,1 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.
På blocknivå hade de rödgröna partierna ett övertag på 9,8 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen knivskarp indikator på valresultat.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 4,9 % | −3,4 |
| S | 40,5 % | +12,4 |
| MP | 2,3 % | −3,8 |
| C | 6,6 % | −0,5 |
| L | 3,3 % | −2,1 |
| KD | 4,8 % | −1,4 |
| M | 20,1 % | +0,2 |
| SD | 16,3 % | −1,2 |
Det valdistrikt i Älvsbyns kommun som röstade minst som riket var Älvsbyns N. Här låg partierna i snitt 4,8 procentenheter över eller under valresultatet.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 6,2 % | −2,1 |
| S | 47,1 % | +19,0 |
| MP | 2,5 % | −3,6 |
| C | 2,6 % | −4,5 |
| L | 2,4 % | −3,0 |
| KD | 5,1 % | −1,1 |
| M | 14,7 % | −5,2 |
| SD | 17,3 % | −0,2 |