Västerås har det mest Sverige-lika valdistriktet. I Vellinge var Östra Grevie det distrikt som låg närmast valresultatet.
Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.
Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.
I Vellinge kommun var Östra Grevie det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 4,1 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.
På blocknivå hade Tidöpartierna ett övertag på 30,8 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen perfekt indikator på valresultat.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 4,5 % | −3,8 |
| S | 16,3 % | −11,8 |
| MP | 6,7 % | +0,6 |
| C | 6,9 % | −0,2 |
| L | 7,6 % | +2,2 |
| KD | 6,0 % | −0,2 |
| M | 26,3 % | +6,4 |
| SD | 25,3 % | +7,8 |
Det valdistrikt i Vellinge kommun som röstade minst som riket var Ljunghusen östra. Här låg partierna i snitt 8,9 procentenheter över eller under valresultatet.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 1,2 % | −7,1 |
| S | 6,5 % | −21,6 |
| MP | 2,0 % | −4,1 |
| C | 9,7 % | +2,6 |
| L | 13,3 % | +7,9 |
| KD | 9,2 % | +3,0 |
| M | 42,3 % | +22,4 |
| SD | 15,1 % | −2,4 |