Skövdedistrikt väldigt nära valresultatet

Skövde kommunVal

Förutsågs valutgången i distriktet Dälderna i Skövde? Bara två distrikt i hela landet låg lika nära valresultatet.

Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.

Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.

I Skövde kommun var Dälderna det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 0,8 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.

På blocknivå hade Tidöpartierna ett övertag på 2,4 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen perfekt indikator på valresultat. Å andra sidan var distriktet mer träffsäkert än SVT:s vallokalsundersökning.

Resultat i Dälderna i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V7,2 %−1,1
S28,9 %+0,8
MP4,6 %−1,5
C7,1 %±0,0
L4,6 %−0,8
KD6,5 %+0,3
M21,3 %+1,4
SD17,8 %+0,3

Det valdistrikt i Skövde kommun som röstade minst som riket var Ryds Centrum. Här låg partierna i snitt 5,7 procentenheter över eller under valresultatet.

Resultat i Ryds Centrum i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V14,3 %+6,0
S43,4 %+15,3
MP4,2 %−1,9
C1,6 %−5,5
L0,7 %−4,7
KD6,2 %±0,0
M11,8 %−8,1
SD13,5 %−4,0

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.