Luleådistrikt låg närmast valresultat i länet

Luleå kommunVal

Förutsågs valutgången i distriktet Klintbacken i Luleå? Inget annat distrikt i Norrbottens län låg närmare valresultatet.

Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.

Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.

I Luleå kommun var Klintbacken det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 1,9 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.

På blocknivå hade de rödgröna partierna ett övertag på 12,9 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen knivskarp indikator på valresultat.

Resultat i Klintbacken i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V7,5 %−0,8
S33,2 %+5,1
MP8,7 %+2,6
C6,3 %−0,8
L5,3 %−0,1
KD5,1 %−1,1
M19,1 %−0,8
SD13,3 %−4,2

Det valdistrikt i Luleå kommun som röstade minst som riket var Hertsöcentrum. Här låg partierna i snitt 5,4 procentenheter över eller under valresultatet.

Resultat i Hertsöcentrum i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V10,3 %+2,0
S47,6 %+19,5
MP3,7 %−2,4
C1,8 %−5,3
L1,9 %−3,5
KD4,4 %−1,8
M13,2 %−6,7
SD15,8 %−1,7

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.