Västerås har det mest Sverige-lika valdistriktet. I Motala var Samuelsberg det distrikt som låg närmast valresultatet.
Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.
Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.
I Motala kommun var Samuelsberg det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 1,6 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.
På blocknivå hade Tidöpartierna ett övertag på 9,1 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen perfekt indikator på valresultat.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 6,7 % | −1,6 |
| S | 29,1 % | +1,0 |
| MP | 3,6 % | −2,5 |
| C | 5,0 % | −2,1 |
| L | 5,3 % | −0,1 |
| KD | 5,8 % | −0,4 |
| M | 20,4 % | +0,5 |
| SD | 22,0 % | +4,5 |
Det valdistrikt i Motala kommun som röstade minst som riket var Ekön. Här låg partierna i snitt 9,4 procentenheter över eller under valresultatet.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 27,4 % | +19,1 |
| S | 46,3 % | +18,2 |
| MP | 2,2 % | −3,9 |
| C | 1,6 % | −5,5 |
| L | 1,5 % | −3,9 |
| KD | 2,0 % | −4,2 |
| M | 4,3 % | −15,6 |
| SD | 13,1 % | −4,4 |