Västerås har det mest Sverige-lika valdistriktet. I Härryda var Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl. det distrikt som låg närmast valresultatet.
Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.
Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.
I Härryda kommun var Landvetter centrum V-Skårtorp m.fl. det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 1,5 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.
På blocknivå hade Tidöpartierna ett övertag på 10,4 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen perfekt indikator på valresultat.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 5,6 % | −2,7 |
| S | 26,5 % | −1,6 |
| MP | 5,3 % | −0,8 |
| C | 6,5 % | −0,6 |
| L | 6,2 % | +0,8 |
| KD | 5,9 % | −0,3 |
| M | 22,6 % | +2,7 |
| SD | 19,6 % | +2,1 |
Det valdistrikt i Härryda kommun som röstade minst som riket var Orrekullen-Långetjärnshöjd. Här låg partierna i snitt 5,7 procentenheter över eller under valresultatet.
| Parti | I distriktet | Skillnad mot riket |
|---|---|---|
| V | 2,0 % | −6,3 |
| S | 21,0 % | −7,1 |
| MP | 6,8 % | +0,7 |
| C | 12,3 % | +5,2 |
| L | 8,8 % | +3,4 |
| KD | 5,3 % | −0,9 |
| M | 33,7 % | +13,8 |
| SD | 9,2 % | −8,3 |