De här Malung-Sälen­borna röstade mest som riket

Malung-Sälens kommunVal

Västerås har det mest Sverige-lika valdistriktet. I Malung-Sälen var Malung södra det distrikt som låg närmast valresultatet.

Vill man besöka ett politiskt tvärsnitt av Sveriges befolkning ska man bege sig till centrala Västerås. I valdistriktet 210 Stohagen/Spantgatan röstade man mest som landet i stort. Bara 0,7 procentenheter skilde i snitt per parti i riksdagsvalet.

Men även om distriktet låg nära rikssnittet totalt sett var det – som röstläget ser ut just nu – “fel” sida som vann då distriktet hade fler Tidöväljare än oppositionsröster.

I Malung-Sälens kommun var Malung södra det distrikt som röstade mest som riket. Här skilde 3,3 procentenheter mellan resultatet i distriktet och riket per parti.

På blocknivå hade Tidöpartierna ett övertag på 11 procentenheter. Valdistriktet var därmed, trots allt, ingen perfekt indikator på valresultat.

Resultat i Malung södra i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V4,5 %−3,8
S31,5 %+3,4
MP2,5 %−3,6
C5,5 %−1,6
L3,9 %−1,5
KD6,3 %+0,1
M17,4 %−2,5
SD27,4 %+9,9

Det valdistrikt i Malung-Sälens kommun som röstade minst som riket var Lima. Här låg partierna i snitt 7,0 procentenheter över eller under valresultatet.

Resultat i Lima i riksdagsvalet
PartiI distriktetSkillnad mot riket
V1,5 %−6,8
S16,9 %−11,2
MP2,0 %−4,1
C3,3 %−3,8
L3,3 %−2,1
KD12,8 %+6,6
M22,8 %+2,9
SD36,1 %+18,6

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.