Valnattsresultat: Åstorpspartiet tar plats i kommunfullmäktige

Åstorps kommunVal
Valsedlar

När valnattens första, preliminära rösträkning är klar i Åstorp ser det ut som att Åstorpspartiet får två platser i Åstorps kommunfullmäktige.

Efter valnattens preliminära rösträkning har Åstorpspartiet fått 8 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Åstorp.

Resultatet gör Åstorpspartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Åstorps kommun.

Två mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig ger det Åstorpspartiet två mandat i Åstorps kommunfullmäktige. Det skulle bli partiets första mandat i Åstorps kommun .Efter förra valet fick partiet alltså inga mandat.

Kommunfullmäktige i Åstorp kommer den här mandatperioden ha totalt 31 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Åstorps kommun.

Här gick Åstorpspartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Åstorpspartiet i valdistriktet Nyvång med 11,7 procent av rösterna, och sämst i Hyllinge, 4 procent.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på ÅPPlacering
Nyvång11,7 %ej jämförbart494:e
Åstorp Öster11,5 %ej jämförbart1484:e
Åstorp Dala11,4 %ej jämförbart874:e
Åstorp Björnekulla11,3 %ej jämförbart704:e
Åstorp Centrum8,3 %ej jämförbart894:e
Åstorp Norr7,7 %ej jämförbart684:e
Åstorp Bjärshög7,2 %ej jämförbart525:e
Kvidinge tätort5,1 %ej jämförbart494:e
Kvidinge landsbygd5,1 %ej jämförbart335:e
Hyllinge4,0 %ej jämförbart575:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.