När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Skol- och landsbygdspartiet förlorar sina platser i Piteås kommunfullmäktige.
Efter den preliminära rösträkningen ser Skol- och landsbygdspartiet ut att ha fått 1,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Piteå. Det är en minskning med 2,5 procentenheter från 2022 års resultat.
Resultatet gör Skol- och landsbygdspartiet till det nionde största partiet i årets kommunval i Piteå kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 1,3 % | 9:e |
| 2022 | 3,84 % | 6:e |
| 2018 | 3,48 % | 8:e |
| 2014 | 2,43 % | 10:e |
Missar kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen betyder det att Skol- och landsbygdspartiet hamnar utanför kommunfullmäktige, där de haft två mandat den senaste mandatperioden.
Kommunfullmäktige i Piteå kommer den här mandatperioden ha totalt 51 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Piteå kommun.

Här gick Skol- och landsbygdspartiet bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Skol- och landsbygdspartiet i valdistriktet Sjulsmark Alterdalen Sikfors med 4,3 procent av rösterna, och sämst i Djupviken Södra, 0,3 procent.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SkolP | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Sjulsmark Alterdalen Sikfors | 4,3 % | −6,5 | 48 | 8:e |
| Roknäs Lillpite Markbygden | 2,4 % | −1,2 | 27 | 8:e |
| Blåsmark Hemmingsmark | 2,0 % | −4,3 | 13 | 8:e |
| Rosvik | 1,9 % | −1,7 | 25 | 9:e |
| Öjebyn Norra | 1,9 % | −1,5 | 22 | 9:e |
| Porsnäs Västra | 1,8 % | −5,0 | 13 | 9:e |
| Öjebyn Centrala | 1,8 % | −2,8 | 13 | 9:e |
| Öjebyn Södra | 1,6 % | −2,9 | 18 | 9:e |
| Jävre | 1,6 % | −3,2 | 12 | 8:e |
| Backen Annelund | 1,5 % | −1,3 | 18 | 9:e |
| Sjulnäs Böle | 1,4 % | −4,5 | 16 | 9:e |
| Klubbgärdet | 1,3 % | −1,7 | 13 | 9:e |
| Bergsviken Västra | 1,2 % | −1,0 | 12 | 9:e |
| Häggholmen Östra | 1,2 % | −1,0 | 14 | 10:e |
| Munksund Norra | 1,1 % | −3,3 | 12 | 10:e |
| Porsnäs Östra | 1,0 % | −4,0 | 9 | 9:e |
| Djupviken Norra | 1,0 % | −1,7 | 13 | 10:e |
| Svensbyn | 0,9 % | −4,0 | 6 | 10:e |
| Norrmalm | 0,9 % | −1,5 | 6 | 10:e |
| Strömnäs | 0,9 % | −0,9 | 9 | 10:e |
| Munksund Södra | 0,9 % | −4,3 | 10 | 10:e |
| Hortlax | 0,8 % | −1,9 | 11 | 10:e |
| Pitholm | 0,6 % | −2,1 | 8 | 10:e |
| Bergsviken Östra | 0,5 % | −0,9 | 4 | 10:e |
| Häggholmen Västra | 0,5 % | −1,5 | 7 | 10:e |
| Backen Källbo | 0,4 % | −2,5 | 5 | 10:e |
| Djupviken Södra | 0,3 % | −3,8 | 4 | 10:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 0,2 % | ej jämförbart | 1 | 10:e |
