När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Socialistiskt alternativ gör ett historiskt dåligt kommunfullmäktigeval i Luleå.
Efter den preliminära rösträkningen ser Socialistiskt alternativ ut att ha fått 2,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Luleå. Det är en minskning med 0,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är partiets sämsta resultat, historiskt sett.
Resultatet gör Socialistiskt alternativ till det minsta av de partier som fått mandat i årets kommunval i Luleå kommun.

| Valår | Andel | Rank |
|---|---|---|
| 2026 | 2,7 % | 9:e |
| 2022 | 3,03 % | 9:e |
| 2018 | 3,06 % | 10:e |
| 2014 | 3,64 % | 8:e |
| 2010 | 4,47 % | 7:e |
| 2006 | 4,03 % | 7:e |
| 2002 | 3,41 % | 8:e |
Två mandat i kommunfullmäktige
Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Socialistiskt alternativ två mandat i Luleås kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.
Kommunfullmäktige i Luleå kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Luleå kommun.

Här gick Socialistiskt alternativ bäst – och sämst
Allra bäst gick det för Socialistiskt alternativ i valdistriktet Svartöstan-Lövskatan med 8,8 procent av rösterna, och sämst i Antnäs-Måttsund och Trollstaden, 0,7 procent.
| Valdistrikt | Resultat | Förändring | Antal röster på SA | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Svartöstan-Lövskatan | 8,8 % | −2,3 | 88 | 5:e |
| Porsöudden | 7,9 % | −1,6 | 51 | 5:e |
| Södra Örnäset | 7,0 % | −3,2 | 57 | 5:e |
| Lillporsön | 6,2 % | +1,2 | 68 | 7:e |
| Malmudden | 5,3 % | −2,0 | 50 | 5:e |
| Norra Örnäset | 5,3 % | −0,8 | 50 | 5:e |
| Bergstaden | 5,0 % | +1,5 | 47 | 5:e |
| Hertsölund | 4,4 % | −1,1 | 43 | 6:e |
| Skurholmen | 4,0 % | −1,5 | 50 | 9:e |
| Universitetet | 3,8 % | +2,6 | 45 | 7:e |
| Notviken | 3,6 % | −0,6 | 51 | 7:e |
| Hertsöcentrum | 3,4 % | −2,8 | 36 | 6:e |
| Hertsöängar | 3,2 % | +1,6 | 37 | 8:e |
| Klintbacken | 3,0 % | −1,1 | 19 | 9:e |
| Östermalm | 2,9 % | +0,8 | 26 | 9:e |
| Burströmska | 2,9 % | −0,9 | 30 | 9:e |
| Bredviken-Lerbäcken | 2,8 % | +0,4 | 34 | 9:e |
| Stadsparken | 2,7 % | −0,3 | 33 | 9:e |
| Gammelstad | 2,7 % | ±0,0 | 25 | 9:e |
| Mjölkudden | 2,6 % | −0,3 | 29 | 9:e |
| Sunderbyn | 2,6 % | ±0,0 | 26 | 9:e |
| Björkskatan norra | 2,4 % | −1,3 | 31 | 9:e |
| Bergviken | 2,3 % | +0,2 | 19 | 9:e |
| Kallkällan | 2,3 % | −1,0 | 27 | 9:e |
| Lulsundet | 2,2 % | ±0,0 | 25 | 9:e |
| Björkskatan södra | 2,2 % | −0,6 | 21 | 9:e |
| Porsöberget | 2,2 % | −0,6 | 18 | 9:e |
| Gültzauudden-Norra hamn | 2,1 % | −0,4 | 18 | 9:e |
| Stadsön | 2,1 % | −0,3 | 32 | 9:e |
| Varvet | 1,9 % | −0,1 | 17 | 9:e |
| Munkeberg | 1,9 % | −0,7 | 26 | 9:e |
| Kronan | 1,8 % | +0,1 | 34 | 9:e |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | 1,7 % | +0,6 | 17 | 10:e |
| Öhemmanet-Karlsvik | 1,7 % | −0,5 | 17 | 9:e |
| Råneå | 1,6 % | −0,4 | 22 | 9:e |
| Kulturens hus | 1,5 % | −0,1 | 17 | 9:e |
| Södra hamn | 1,5 % | −0,2 | 20 | 9:e |
| Bensbyn-Brändön | 1,5 % | +0,1 | 21 | 9:e |
| Persön | 1,5 % | +0,2 | 17 | 9:e |
| Hällbacken | 1,4 % | −0,3 | 11 | 9:e |
| Rutvik | 1,4 % | +0,6 | 11 | 9:e |
| Köpmantorget | 1,3 % | −1,9 | 13 | 9:e |
| Jämtön-Vitå | 1,2 % | −1,0 | 7 | 9:e |
| Niemisel-Prästholm | 1,1 % | −0,2 | 7 | 10:e |
| Alvik-Ersnäs | 0,9 % | −0,5 | 12 | 10:e |
| G:a Bergnäset-Kallax-Gäddvik | 0,9 % | −0,8 | 9 | 9:e |
| Hammaren | 0,8 % | −0,3 | 10 | 10:e |
| Antnäs-Måttsund | 0,7 % | −0,5 | 9 | 10:e |
| Trollstaden | 0,7 % | −0,2 | 8 | 10:e |
| Uppsamlingsdistrikt 00 | 2,3 % | ej jämförbart | 22 | 9:e |
