Uppsamlingsräkning klar: V passerade C i Eslöv

Eslövs kommunVal
Riksdagskammaren, fullsatt och med kungafamiljen på plats

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Vänsterpartiet går om Centerpartiet i Eslövs kommunfullmäktigeval.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Eslövs kommun blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut varje val sedan 1973.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Eslöv, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i kommunfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna29,8 %6 432+0,2
Sverigedemokraterna25,1 %5 401−4,2
Moderaterna17,8 %3 839−0,3
Vänsterpartiet8,5 %1 829+2,4
Centerpartiet6,8 %1 472+0,5
Kristdemokraterna4,4 %940+0,2
Miljöpartiet4,1 %882+1,9
Liberalerna2,5 %534−1,2
Övriga1,0 %220+0,6
Partiernas resultat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet8,56,15,64,63,13,64,56,33,01,81,92,83,23,91,90,2
Socialdemokraterna29,829,729,033,335,140,043,441,951,841,249,547,045,643,044,245,1
Miljöpartiet4,12,23,16,14,02,42,63,23,22,64,32,31,2
Centerpartiet6,86,310,89,310,214,717,016,316,522,319,619,522,524,631,935,0
Liberalerna2,53,74,85,77,56,79,13,63,76,06,98,84,27,68,77,0
Kristdemokraterna4,44,22,11,31,62,83,85,01,43,21,30,10,90,90,81,2
Moderaterna17,818,117,515,520,916,513,418,416,421,916,219,419,416,512,511,0
Sverigedemokraterna25,129,326,318,813,512,04,0
Partiernas mandat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet433222232111221
Socialdemokraterna16161518172022212620252323212223
Miljöpartiet212421122121
Centerpartiet43645888811101011121617
Liberalerna1223435223342443
Kristdemokraterna22111222
Moderaterna99981087981181010866
Sverigedemokraterna13151310662

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.