Uppsamlingsräkning klar: Vänsterpartiet tar plats i Båstads kommunfullmäktige

Båstads kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Vänsterpartiet tar ett mandat i Båstads kommunfullmäktige.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Båstads kommun blev Moderaterna.

Vänsterpartiet ser ut att ta plats i kommunfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Båstad, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i kommunfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Moderaterna31,6 %3 478−0,5
Socialdemokraterna17,9 %1 966+0,8
Sverigedemokraterna14,7 %1 613+0,2
Bjärepartiet11,6 %1 272±0
Centerpartiet9,0 %993+0,9
Liberalerna5,0 %551−2,8
Miljöpartiet4,6 %507+0,7
Kristdemokraterna3,4 %370+0,1
Vänsterpartiet2,1 %228+0,9
Övriga0,1 %12−0,2
Partiernas resultat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet2,11,20,90,00,50,83,23,70,40,30,20,30,30,30,2
Socialdemokraterna17,917,114,112,415,115,816,315,622,115,620,319,619,418,920,222,9
Miljöpartiet4,64,04,14,17,51,41,21,51,74,78,25,14,6
Centerpartiet9,08,114,211,614,514,214,619,423,522,125,224,429,233,741,244,8
Liberalerna5,07,88,76,77,38,513,310,911,511,816,115,98,09,89,910,2
Kristdemokraterna3,43,32,11,33,54,09,59,42,63,30,41,21,31,21,72,2
Moderaterna31,632,125,018,530,332,525,929,532,529,627,931,033,226,321,919,7
Sverigedemokraterna14,714,58,512,03,72,81,6
Bjärepartiet11,611,622,233,116,117,914,19,22,52,5
Partiernas mandat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet112
Socialdemokraterna7765677611810101091011
Miljöpartiet2222312432
Centerpartiet336566681211121215172022
Liberalerna2343346566884555
Kristdemokraterna11112441211
Moderaterna1214108131311121614141516131110
Sverigedemokraterna563521
Bjärepartiet45913776411

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.