Uppsamlingsräkning klar: Åstorpspartiet tar plats i kommunfullmäktige

Åstorps kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen är färdig står det klart att Åstorpspartiet tar två mandat i Åstorps kommunfullmäktige.
✓ Grafik ✓ Mandat och röster sedan 1973

Största parti i kommunvalet i Åstorps kommun blev Socialdemokraterna. Så har det sett ut i de flesta val sedan 1973.

Åstorpspartiet ser ut att ta plats i kommunfullmäktige efter årets val.

Här nedanför finns länkar till artiklar om respektive partis valresultat i Åstorp, och vad som sticker ut för just dem.

Årets resultat i kommunfullmäktigevalet
PartiResultatAntal rösterFörändring
Socialdemokraterna30,3 %2 767+0,8
Sverigedemokraterna28,5 %2 596−3,8
Moderaterna17,6 %1 609−2,9
Åstorpspartiet7,9 %716
Vänsterpartiet6,1 %555+2,5
Kristdemokraterna4,0 %361±0
Centerpartiet3,4 %307−0,8
Liberalerna2,2 %202−1,4
Övriga0,1 %5−1
Medborgerlig Samling0,0 %1−1,2
Partiernas resultat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet6,13,62,81,21,91,04,67,80,70,80,43,04,84,30,20,3
Socialdemokraterna30,329,532,042,843,846,241,543,451,539,449,847,750,747,648,750,3
Centerpartiet3,44,26,16,56,07,35,45,37,49,111,713,316,417,624,826,2
Liberalerna2,23,74,94,55,64,86,13,93,75,77,89,04,79,59,45,3
Kristdemokraterna4,04,03,22,83,04,17,58,22,75,01,60,11,51,21,11,2
Moderaterna17,620,618,015,322,720,720,324,624,926,818,221,921,717,613,79,8
Sverigedemokraterna28,532,331,122,313,19,2
Partiernas mandat i kommunfullmäktigevalet, år för år
Parti2026202220182014201020062002199819941991198819851982197919761973
Vänsterpartiet21113122
Socialdemokraterna9101014141513182217212021202021
Centerpartiet112222223456771011
Liberalerna1121222222342442
Kristdemokraterna1111112312
Moderaterna6765777111011899764
Sverigedemokraterna9109743

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.