Uppsamlingsräkning klar: Centerpartiet gör sitt sämsta val på över 50 år i Vara

Vara kommunVal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet gör sitt sämsta val på länge i Vara.

Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 6,7 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Vara. Det är partiets sämsta resultat sedan åtminstone 1973. Partiets starkaste kommun i landet är Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Centerpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Vara kommun.

Centerpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,7 %5:e
20227,85 %5:e
201810,41 %4:e
201411,85 %3:e
201013,84 %3:e
200617,88 %3:e
200219,52 %3:e
199819,18 %3:e
199422,17 %3:e
199121,10 %3:e
198826,44 %2:a
198526,15 %1:a
198227,24 %1:a
197931,81 %1:a
197639,26 %1:a
197340,21 %1:a

Tre mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet tre mandat i Varas kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fyra mandat, men sedan dess har kommunfullmäktige krympts.

Kommunfullmäktige i Vara kommer den här mandatperioden ha totalt 41 platser, en minskning från förra mandatperiodens 45 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Vara kommun.

Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Vedum med 11,4 procent av rösterna, och sämst i Vara Västra, 4,3 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på CPlacering
Vedum11,4 %+0,61445:e
Larv8,3 %+0,4735:e
Levene7,8 %−0,3854:e
Arentorp6,8 %−1,4735:e
Kvänum6,2 %+0,2815:e
Vara Östra5,9 %−0,3676:e
Skarstad5,4 %−4,4575:e
Vara Centrum4,6 %−3,9406:e
Vara Västra4,3 %−1,1515:e
Uppsamlingsdistrikt 005,1 %ej jämförbart186:e
Så gick det för Centerpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Färgelanda21,3 %+3,52:a
Lilla Edet20,4 %+4,13:e
Tranemo20,1 %−0,83:e
Grästorp15,0 %−1,84:e
Vårgårda14,8 %−2,44:e
Herrljunga14,6 %−4,54:e
Tanum14,4 %+0,13:e
Bengtsfors12,5 %+2,83:e
Mark12,2 %+0,75:e
Ulricehamn12,1 %−2,85:e
Dals-Ed12,0 %−10,33:e
Strömstad12,0 %+3,14:e
Orust11,9 %+0,15:e
Karlsborg11,7 %−3,54:e
Töreboda11,6 %−1,64:e
Mellerud10,8 %−5,34:e
Skara9,8 %+1,94:e
Lerum9,0 %+2,54:e
Alingsås8,9 %−0,15:e
Falköping8,8 %−0,34:e
Mölndal8,8 %+1,74:e
Munkedal8,6 %−0,75:e
Svenljunga8,6 %−1,15:e
Skövde7,9 %+1,45:e
Götene7,6 %−2,85:e
Lysekil7,5 %+3,26:e
Härryda7,2 %+1,34:e
Partille7,2 %+0,46:e
Tibro7,0 %−0,65:e
Vara6,7 %−1,15:e
Vänersborg6,6 %−0,76:e
Ale6,3 %+1,15:e
Kungälv6,2 %+1,04:e
Stenungsund6,2 %+0,55:e
Hjo6,1 %−0,76:e
Åmål6,0 %−4,85:e
Mariestad5,6 %+0,75:e
Bollebygd5,5 %−0,36:e
Borås5,3 %−0,66:e
Essunga5,3 %−1,54:e
Göteborg5,0 %+1,07:e
Lidköping4,6 %−3,67:e
Gullspång4,4 %−1,94:e
Uddevalla4,4 %−1,18:e
Sotenäs4,3 %−0,66:e
Trollhättan3,8 %−1,85:e
Tidaholm3,7 %−0,58:e
Tjörn3,6 %−1,28:e
Öckerö1,4 %−0,49:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.