Uppsamlingsräkning klar: Här röstade mer än var fjärde på Centerpartiet i Färgelanda

Färgelanda kommunVal
Vallokal

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Centerpartiet får 21,3 procent av rösterna. I valdistriktet Högsäter och norra kommundelen lockade de mer än var fjärde väljare.

Efter den preliminära rösträkningen ser Centerpartiet ut att ha fått 21,3 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Färgelanda. Det är en ökning med 3,5 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Överkalix, där de fick 48,6 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Centerpartiet till det näst största partiet i årets kommunval i Färgelanda kommun, efter Sverigedemokraterna.

Centerpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
202621,3 %2:a
202217,78 %3:e
201831,20 %1:a
201423,77 %2:a
201022,35 %2:a
200630,53 %2:a
200223,18 %2:a
199831,02 %2:a
199433,57 %2:a
199128,53 %2:a
198833,44 %2:a
198533,89 %2:a
198238,76 %1:a
197942,69 %1:a
197648,05 %1:a
197344,11 %1:a

Sex mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Centerpartiet sex mandat i Färgelandas kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet, men sedan dess har kommunfullmäktige krympts.

Kommunfullmäktige i Färgelanda kommer den här mandatperioden ha totalt 29 platser, en minskning från förra mandatperiodens 31 platser. Flera kommuner i landet minskar i år antalet fullmäktigeplatser. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Färgelanda kommun.

Centerpartiet tar plats i 282 kommuner av 290 efter årets val. I en kommun kommer de in efter att ha saknat mandat sist, och i en kommun förlorar de sin plats i och med årets val, om de preliminära resultaten står sig. Totalt ökar Centerpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Centerpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Centerpartiet i valdistriktet Högsäter och norra kommundelen med 30,8 procent av rösterna, och sämst i Färgelanda, 16,8 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Resele i Sollefteå kommun, där de fick 54,8 procent av rösterna.

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på CPlacering
Högsäter och norra kommundelen30,8 %+5,03762:a
Ödeborg-Stigen17,5 %ej jämförbart2113:e
Färgelanda16,8 %ej jämförbart2273:e
Uppsamlingsdistrikt 0017,8 %ej jämförbart473:e
Så gick det för Centerpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Färgelanda21,3 %+3,52:a
Lilla Edet20,4 %+4,13:e
Tranemo20,1 %−0,83:e
Grästorp15,0 %−1,84:e
Vårgårda14,8 %−2,44:e
Herrljunga14,6 %−4,54:e
Tanum14,4 %+0,13:e
Bengtsfors12,5 %+2,83:e
Mark12,2 %+0,75:e
Ulricehamn12,1 %−2,85:e
Dals-Ed12,0 %−10,33:e
Strömstad12,0 %+3,14:e
Orust11,9 %+0,15:e
Karlsborg11,7 %−3,54:e
Töreboda11,6 %−1,64:e
Mellerud10,8 %−5,34:e
Skara9,8 %+1,94:e
Lerum9,0 %+2,54:e
Alingsås8,9 %−0,15:e
Falköping8,8 %−0,34:e
Mölndal8,8 %+1,74:e
Munkedal8,6 %−0,75:e
Svenljunga8,6 %−1,15:e
Skövde7,9 %+1,45:e
Götene7,6 %−2,85:e
Lysekil7,5 %+3,26:e
Härryda7,2 %+1,34:e
Partille7,2 %+0,46:e
Tibro7,0 %−0,65:e
Vara6,7 %−1,15:e
Vänersborg6,6 %−0,76:e
Ale6,3 %+1,15:e
Kungälv6,2 %+1,04:e
Stenungsund6,2 %+0,55:e
Hjo6,1 %−0,76:e
Åmål6,0 %−4,85:e
Mariestad5,6 %+0,75:e
Bollebygd5,5 %−0,36:e
Borås5,3 %−0,66:e
Essunga5,3 %−1,54:e
Göteborg5,0 %+1,07:e
Lidköping4,6 %−3,67:e
Gullspång4,4 %−1,94:e
Uddevalla4,4 %−1,18:e
Sotenäs4,3 %−0,66:e
Trollhättan3,8 %−1,85:e
Tidaholm3,7 %−0,58:e
Tjörn3,6 %−1,28:e
Öckerö1,4 %−0,49:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.