Uppsamlingsräkning klar: Vänsterpartiet passerar Centerpartiet i Nyköping

Nyköpings kommunVal
Valsedlar

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att Vänsterpartiet blir större än Centerpartiet i Nyköpings kommunfullmäktige.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 6,5 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Nyköping. Det är en ökning med 0,4 procentenheter från 2022 års resultat. Det är en bit från partiets starkaste kommun, Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det fjärde största partiet i årets kommunval i Nyköpings kommun. Det innebär att de nu gått om Centerpartiet i storlek, som de senaste valen haft större stöd.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20266,5 %4:e
20226,19 %5:e
20185,84 %5:e
20145,37 %6:e
20104,59 %6:e
20065,25 %6:e
20027,73 %5:e
19989,49 %3:e
19944,85 %5:e
19913,51 %7:e
19883,75 %6:e
19853,61 %5:e
19823,18 %5:e
19793,23 %5:e
19763,05 %5:e
19733,19 %5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fyra mandat i Nyköpings kommunfullmäktige. Det är lika många som efter förra valet.

Kommunfullmäktige i Nyköping kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Nyköpings kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Ekensberg med 16,3 procent av rösterna, och sämst i Råby-Ripsa, 2,5 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Ekensberg16,3 %+9,71123:e
Östra Brandkärr15,8 %+6,71632:a
Arnö Herrhagen13,5 %+2,61563:e
Västra Brandkärr13,4 %+5,81452:a
Isaksdal10,7 %+0,81184:e
Stenkulla10,1 %+3,41204:e
Centrum9,0 %+1,0934:e
Alla Helgona7,9 %ej jämförbart684:e
Arnö Långsätter7,4 %+2,3684:e
Väster7,3 %−0,7554:e
Östra Bergen7,3 %+1,4834:e
Rosenkälla7,3 %+2,6734:e
Öster7,0 %−0,5935:e
Folkungavägen6,8 %ej jämförbart295:e
Nicolai6,3 %−1,0466:e
Oppeby gård6,3 %+1,7824:e
Bränn-Ekeby5,8 %ej jämförbart414:e
Nävekvarn5,6 %−2,5395:e
Tystberga5,1 %−1,8697:e
Hagalund5,0 %−0,3445:e
Svärta4,9 %−1,8517:e
Ängstugan4,8 %−0,6507:e
Oppeby4,7 %+0,2487:e
Vrena4,6 %−0,2356:e
Stadsfjärden4,5 %−1,2587:e
Kila4,4 %−0,8387:e
Tuna4,0 %−0,1437:e
Stigtomta Centrum3,8 %−1,1337:e
Rosenhill3,6 %−1,0447:e
Runtuna3,6 %−1,0357:e
Högbrunn3,5 %ej jämförbart136:e
Bryngelstorp3,4 %+0,2347:e
Koppartorp3,4 %−1,3177:e
Bergshammar3,4 %−2,2327:e
Brandholmen3,3 %−1,4467:e
Helgona3,2 %−0,9287:e
Stigtomta Ytterområde2,8 %−3,8288:e
Lunda2,7 %−1,9217:e
Råby-Ripsa2,5 %−0,7127:e
Uppsamlingsdistrikt 0010,0 %ej jämförbart1394:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Flen11,7 %+2,64:e
Eskilstuna10,7 %+3,34:e
Gnesta8,5 %−1,36:e
Oxelösund8,3 %−2,64:e
Katrineholm7,0 %+1,44:e
Nyköping6,5 %+0,44:e
Strängnäs5,8 %−0,14:e
Vingåker4,9 %+0,46:e
Trosa3,8 %−0,57:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.