Uppsamlingsräkning klar: Bara 19 röster skiljde V och KD i Falun

Falu kommunVal
En hand postar ett röstkuvert

När hela den preliminära rösträkningen, inklusive den så kallade onsdagsräkningen nu är avslutad i hela landet står det klart att det blev hårfint mellan Vänsterpartiet och Kristdemokraterna om fjärdeplatsen i Faluns kommunfullmäktige. Bara 19 röster skiljde partierna åt.

Efter den preliminära rösträkningen ser Vänsterpartiet ut att ha fått 7,2 procent av rösterna i valet till kommunfullmäktige i Falun. Det är en minskning med 1 procentenhet från 2022 års resultat. Partiets starkaste kommun i landet är Pajala, där de fick 31,7 procent i lokalvalet.

Resultatet gör Vänsterpartiet till det femte största partiet i årets kommunval i Falu kommun. Men avståndet till Kristdemokraterna är minimalt – Vänsterpartiet har 2 872 röster och Kristdemokraterna 2 853.

Vänsterpartiets resultat i kommunvalen genom tiderna
ValårAndelRank
20267,2 %5:e
20228,14 %5:e
201810,86 %4:e
20148,10 %5:e
20104,99 %6:e
20065,09 %8:e
20027,17 %6:e
19989,19 %4:e
19944,34 %7:e
19913,83 %7:e
19884,32 %6:e
19854,02 %6:e
19824,13 %5:e
19795,09 %5:e
19763,93 %5:e
19733,79 %5:e

Fyra mandat i kommunfullmäktige

Om resultatet står sig i sluträkningen ger det Vänsterpartiet fyra mandat i Faluns kommunfullmäktige. Efter förra valet fick partiet fem mandat.

Kommunfullmäktige i Falun kommer den här mandatperioden ha totalt 61 platser, lika många som förra mandatperioden. Det finns en spärr på 2 procent för att ta mandat i Falu kommun.

Vänsterpartiet tar plats i åtminstone 285 kommuner av 290 efter årets val. I fyra kommuner kommer de in efter att ha saknat mandat sist. Totalt ökar Vänsterpartiet inte sin andel av mandaten i en enda kommun.

Här gick Vänsterpartiet bäst – och sämst

Allra bäst gick det för Vänsterpartiet i valdistriktet Bojsenburg med 19,7 procent av rösterna, och sämst i Linghed, 2,4 procent. Partiets bästa distrikt i hela landet är Pajala norra i Pajala kommun, där de fick 48,7 procent av rösterna.1

ValdistriktResultatFörändringAntal röster på VPlacering
Bojsenburg19,7 %+1,92072:a
Herrhagen17,5 %+3,91822:a
Nedre Norslund16,4 %+5,51472:a
Kvarnberget och Ö Främby12,1 %±0,01583:e
Elsborg11,4 %−0,81133:e
Karlberg11,3 %+1,21053:e
Övre Norslund9,6 %−0,31293:e
Hälsingberg9,1 %+0,41014:e
Kristine8,6 %−1,1695:e
Ångbryggeriet8,2 %−2,1665:e
Grycksbo8,1 %−2,1974:e
Kämparvet7,9 %−4,5796:e
Östanfors7,9 %−1,7646:e
Britsarvet7,5 %−2,0716:e
Slätta7,3 %+0,7547:e
Haraldsbo7,3 %−1,8666:e
Lugnet7,0 %−2,3686:e
Hosjö Sandviken6,6 %−1,3687:e
Källviken och V Främby5,8 %−0,3606:e
Kyrkbacken5,7 %−3,9577:e
Bjursås V5,7 %+1,1586:e
Gruvriset5,6 %−0,5728:e
Borgärdet och Lumsheden5,6 %−1,9636:e
Sundbornsbyn5,4 %−0,4577:e
Hälsinggården5,2 %+0,3418:e
Bjursås Ö och Sågmyra5,2 %−1,7677:e
Pilbo-Samuelsdal5,1 %−2,2508:e
Hosjö Näs5,0 %−3,4598:e
Danholn och Karlsbyheden4,7 %−0,4438:e
Hyttgården4,6 %−2,5578:e
Gruvan4,5 %−1,7658:e
Boda och Toftbyn4,3 %−1,3387:e
Varpan3,7 %−1,2388:e
Vika3,6 %−2,0448:e
Aspeboda3,2 %−1,7338:e
Enviken3,0 %−1,6317:e
Stenslund3,0 %−1,2338:e
Linghed2,4 %−2,7147:e
Uppsamlingsdistrikt 005,9 %ej jämförbart488:e
Så gick det för Vänsterpartiet i övriga länet
KommunResultatFörändringPlacering
Ludvika9,2 %+0,24:e
Leksand8,4 %−2,77:e
Borlänge7,5 %+0,94:e
Falun7,2 %−1,05:e
Vansbro6,5 %+0,56:e
Älvdalen5,9 %+1,96:e
Avesta5,6 %+1,35:e
Mora5,4 %−0,27:e
Orsa5,3 %−0,45:e
Hedemora4,8 %−0,88:e
Säter4,7 %+0,16:e
Smedjebacken3,3 %−0,75:e
Gagnef2,9 %−1,58:e
Malung-Sälenej rapporterat
Rättvik3,2 %−0,56:e

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.